Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkimus: Näin nollaat istumisen kohtalokkaat vaikutukset

8:24Taina Liekari aikoo kävellä Fuengirolasta TurkuunKATSO MYÖS: Taina teki melkoisen "kävelylenkin": 4500 kilometriä Fuengirolasta Turkuun!
Julkaistu 26.10.2023 07:31

Maria Aarnio

maria.aarnio@mtv.fi

Vain 22 minuutin riuska kävely voi nollata toimistopäivän "istumismaratonin", paljastaa tutkimus.

Rivakka kävelylenkki saattaa nollata pitkän istumisen huonot vaikutukset, kertoo The Guardian. Istumisen haitat ovat tiedossa, mutta vain 22 minuutin lenkki saattaa riittää päivittäisen "tuolimaratonin" haittojen korjaamiseen.

Lue myös: "Höntsäpatikointia" esittelevät videot ovat keränneet jo miljardeja katsojia – tästä trendissä on kyse

Rivakka kävely tai reipas siivoaminen laskettiin aktiivisuudeksi

Tutkimus aiheesta julkaistiin British Journal of Sports Medicine -lehdessä, ja sitä varten analysoitiin lähes 12 000 ihmisen tietoja. Dataa oli kerätty 2003–2016 Norjasta, Ruotsista ja Yhdysvalloista. Henkilöt olivat yli 50-vuotiaita ja puolet heistä oli naisia. Henkilöt käyttivät aktiivisuusmittareita, jotka mittasivat kohtalaista ja rankkaa fyysistä aktiivisuutta. 

Kohtalainen aktiivisuus oli esimerkiksi rivakkaa kävelyä, reipasta siivoamista kuten moppausta, sulkapallon pelaamista tai pyöräilyä korkeintaan 20 kilometrin tuntivauhdilla. 

Rankaksi treeniksi luettiin vaeltaminen, lenkkeily [hölkäten], lapiointi, riuskatahtisempi pyöräily sekä esimerkiksi jalkapallon tai koripallon pelaaminen.

Lue myös: Haluatko elää pidempään? Pidä mielessäsi ainakin kävelyn superluku 3 967

"Paikallaanolon aiheuttama kuoleman riski poistui"

Tutkituista henkilöistä 5 943 istui alle 10,5 tuntia päivässä. 6 042 istui tätä enemmän. Viiden vuoden seurantajaksolla 805 koehenkilöä kuoli.

– Tutkimuksessamme havaitsimme, että ainoastaan yli 12 tuntia päivässä istuvilla oli korkeampi riski kuolla. Tällä tarkoitetaan kaikkea istumiskäyttäytymistä, kuten toimistolla olemista tai television katselua pitkäaikaisesti, tutkimusta tehnyt Edvard Sagelv norjalaisyliopistosta kuvailee.

Sagelvin mukaan kohtalainen tai voimakas fyysinen aktiivisuus kuitenkin vaikutti vähentävän kuoleman riskiä.

– Ihmisillä, jotka liikkuivat alle 22 minuuttia, esimerkiksi 10 minuuttia, riski kuolla oli matalampi. Jos liikuntaa kuitenkin harrasti 22 minuuttia, paikallaanolon aiheuttama suurentunut kuoleman riski poistui, Sagelv kuvailee.

Kaikenlaiset kehotukset liikkumiseen voivatkin tuoda terveyshyötyjä. Pienetkin määrät kohtalaista tai rankkaa liikuntaa voivat olla tehokkaita istumisen haittojen vähentämisessä.

Kohtalaisten liikuntamäärien etuja on tutkittu aiemminkin. Minuutti tai pari raskasta liikuntaa päivässä saattaa esimerkiksi liittyä syövän riskin pienentymiseen. Toisen tutkimuksen mukaan vain 11 minuutin aktiivisuus päivittäin voi vähentää riskiä esimerkiksi ennenaikaiseen kuolemaan.

Lue myös: Eikö salitreeni motivoi? 10 tapaa polttaa kaloreita arjen keskellä ihan huomaamatta

Lue myös: Jos nämä kaksi asiaa eivät luonnistu enää samaan aikaan, voi aivoterveys olla heikentynyt

Katso myös: Sanotaan, että tuolista pitäisi nousta kerran tunnissa. Onko siitä hyötyä? Testasimme!

1:38Tuolista pitäisi nousta kerran tunnissa, mutta hyödyttääkö se? Testasimme viikon ajanTestasimme haastetta viikon ajan.

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lähteet: The Guardian, Bjsm

Lisää aiheesta:

Nyt on helppo! Tutkimuksen mukaan superlyhyt treenipyrähdys puolittaisi sairausriskinIstutko paljon? Jo tämä määrä liikettä voi auttaa pelastamaan terveytesi Tutkimus: Jo tämä määrä liikuntaa päivittäin vähentää ennenaikaisen kuoleman riskiäKuulutko joukkoon? Suomalaistutkimus varoittaa "aktiivisia sohvaperunoita"Tutkimus tyrmää terveysharhan: Pelkkä päivittäinen lenkki ei pidennä elinikää – kolme tapaa liikkua riittävästiTutkimus: Liiallinen istuminen nostaa rajusti syöpäkuoleman todennäköisyyttä – 30 minuutin muutos pienentää riskiä
LiikuntaTutkimustuloksetTyöTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Liikunta
  • 12.9.14:15
    Lapset

    Uimakoulut täyttyivät hetkessä: Vanhempi, älä tee tätä virhettä, jos opetat itse lastasi uimaan

  • 10.9.20:11
    Fitness

    Tässä ammatissa kauneus ei yllättäen olekaan valttia

  • 31.8.16:35
    Turkki

    Turisti tankotanssi lipputangolla Turkissa – vuosien vankeus uhkaa

  • 29.8.20:11
    Sauna

    Onko saunominen sittenkään terveellistä? Brittilehti perkasi tutkimustietoa

  • 27.8.13:23
    Lapset

    Joensuu palkkasi personal trainerin kouluihin – tässä tehtävä