Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuomas Enbuske esitteli designesineillä kuorrutetun miesluolansa – seuraajat ällistyivät: "Huonekaluissa on mun 10 vuoden vuokra"

1:31Tuomas Enbuske haki töitä omalta alaltaan valenimellä – ei päässyt edes haastatteluunTuomas Enbuske haki töitä omalta alaltaan valenimellä – ei päässyt edes haastatteluun
Julkaistu 23.02.2021 09:25
Toimittajan kuva

Katariina Karjalainen

katariina.karjalainen@mtv.fi

Juontaja Tuomas Enbuske esittelee sosiaalisessa mediassa miesluolansa, jonka sisustus poikkeaa melkoisesti stereotyyppisestä äijätyylistä.

Pitkän hiljaiselon jälkeen sosiaaliseen mediaan viime vuoden lopulla palannut suosikkijuontaja Tuomas Enbuske esittelee Instagram-tilillään sisustustaan. Enbuske julkaisi maanantaina kuvan man cavestaan ilmeisesti inspiroituneena Helsingin Sanomien artikkelista, jossa esiteltiin viikonvaihteessa kolmen suomalaismiehen ainutlaatuisesti sisustetut "miesluolansa", joissa muun muassa katsotaan urheilua.

– Luin Hesarista, että kunnon äijällä pitää kuulemma olla "man cave", jossa saa olla oma itsensä. Tässä minun oma itse suunnittelemani "man cave", Enbuske kirjoitti.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen myös tästä.

Enbusken miesluola näytti sisustukseltaan hyvin erilaiselta kuin HS:n artikkelissa esitellyt huoneet. Muun muassa urheiluun liittyvän rekvisiitan ja hämyisän tunnelman sijaan Enbusken kuvassa on arvokkaita designhuonekaluja valoa tulvivassa tilassa. Seinillä on taidetta.

LUE MYÖS: Suosikkijuontaja Tuomas Enbuske katosi julkisuudesta viime syksynä – rikkoi vihdoin hiljaisuuden

Enbusken sisustukseta aiemmin uutisoineet Seiska ja Ilta-Sanomat kertovat, että kuvassa näkyvät sohvat ja nojatuolit ovat tuhansien eurojen arvoisia klassikoita.

Violetti sohvaryhmä on ilmeisesti Michel Ducaroyn 1970-luvulla suunnittelema Togo. Etualalla oleva ruskea nahkanojatuoli on puolestaan suomalaissuunnittelija Yrjö Kukkapuron käsialaa. Vuonna 1965 suunnitellun ja Artekin valmistamista tuoleista saa pulittaa jopa 7000 euroa. Toinen Enbusken nojatuoleista on sekin yhtä arvokas. Se on IS:n ja Seiskan mukaan Charles ja Ray Eamesin vuonna 1956 suunniteltu Eames Lounge Chair.

– Noissa huonekaluissa on varmaa mun 10 vuoden vuokra, eräs Enbusken seuraajansa tokaisee Instagramissa.

– Tyylikkäin mancave evö!!! toinen kehuu.

LUE MYÖS: HS: Julkisuudesta kadonnut Tuomas Enbuske sairastui vakavaan masennukseen: "En pystynyt tekemään mitään – halusin kuolla"

Enbuske kertoi HS:n Kuukausiliitteen haastattelussa joulukuussa kadonneensa julkisuudesta loppukesästä 2019 sairastuttuaan vakavaan masennukseen. Hän kertoi tuolloin linnoittautuneensa Kampin kauppakeskuksen yläkerrassa sijaitsevaan huoneistoonsa, mistä myös nyt nähty miesluolan kuva mitä todennäköisimmin on.

Jotkut valittivat Instagramissa, ettei kyseessä ole aito mancave, koska seiniltä puuttuvat olutmerkkien logot ja baaritiski.

– Luola on autotallissa tai kellarissa. Ei missään kerrostalon olohuoneessa. Noilla sijainneilla tai sisustuksella ei pääse äijäkerhoon, eräs lyttäsi.

– On se kyllä kauheaa, jos joku saa tehdä mitä haluaa, vai mitä. Ihmisiä on niin moneksi, tuo Tuomas Enbusken olohuone tai jonkun muun kellari, kuka mistäkin tykkää. Itse pidän molemmista, eräs seuraaja kuitenkin muistutti.

Lisää aiheesta:

Salkkarit-tähti Tiia Elg perheineen aloitti talonkunnostusprojektin – tältä heidän rintamamiestalonsa näyttääJanni Hussi ajatteli ostaneensa suloisen joulukoristeen – lopputulos olikin karu: "Oliko ihan loppuun asti mietitty"Tuomas Enbuske kommentoi rajuista podcast-paljastuksistaan noussutta kohua: "Ymmärrän täysin kertomisen aiheuttaman vihan"Hämmentävä "esinahkalamppu" syttyy astetta härskimmällä metodilla: "Tämä vainoaa minua painajaisissani"John muutti törkyisen kellarin siistiksi "yökerhoksi" – somekansa ylistääLuksustavaratalon naurettavaa "laukkua" pilkataan ankarasti – ei voi edes käyttää kantamiseen
Tuomas EnbuskeSisustusSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Tuomas Enbuske
  • 18.10.18:00
    Rikospaikka

    Ystävät pelastivat Tuomas Enbusken helvetillisestä kokaiinikoukusta: "Olin ollut todella säälittävä"

  • 15.10.17:15
    Rikospaikka

    Tuomas Enbuske tyrmää huumeiden viihdekäytön: "Siinä ei ole mitään glamouria"

  • 9.8.11:40
    Media

    STT:n tiedot: Sanoma maksoi Milan Jaffille kovat korvaukset Panu Hörkön ja Tuomas Enbusken podcastista

  • 15.3.10:05
    Podcastit

    Näin Tuomas Enbusken ja Panu Hörkön podcast sai aikoinaan alkunsa – asiaan liittyy vahvasti Riikka Purra

  • 11.3.07:00
    Sedu Koskinen

    Podcast: Julkisuudesta kadonnut ex-ravintoloitsija Sedu Koskinen löytyi psykiatrisesta sairaalasta: "Hakeuduin itse tänne"