TPS on valinnut uudeksi urheilutoimenjohtajakseen Jääkiekkoliiton tehtävissä olleen Rauli Uraman.
TPS kertoi tiedotteessaan, että Urama aloittaa TPS:ssä 1.5.2020. Hän työskentelee siihen asti Suomen Jääkiekkoliiton huippu-urheilujohtajana.
Urheilutoimenjohtajan tehtävä jäi avoimeksi, kun Antero Niittymäki päätti irtisanoutua. Ennen Uraman hyppäämistä puikkoihin TPS:n urheilutoimesta vastaa työryhmä, johon kuuluvat toimitusjohtaja Santtu Jokinen, valmennuspäällikkö Mika Suoraniemi ja pelaajatarkkailija Tomi Kallio.
Hakuprosessia johtanut HC TPS:n hallituksen jäsen Erkka Westerlund painotti, että urheilutoimenjohtajan tehtävään kuuluu kehittää toimintaa muutenkin kuin vain rakentamalla liigajoukkuetta ja valmennustiimiä.
– Halusimme tehtävään henkilön, jolla on kokemusta urheilun johtamisesta ja, joka tietää kansainvälisen jääkiekon vaatimustason, Westerlund sanoi.

