Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Therese Johaug paljasti valehdelleensa dopingpannansa jälkeen – "Ehkä on aika tunnustaa"

Therese Johaug voitti Seefeldin MM-kisoissa kolme kultaa ja yhden hopean.
Therese Johaug voitti Seefeldin MM-kisoissa kolme kultaa ja yhden hopean.STELLA Pictures/All Over Press
Julkaistu 31.10.2022 20:39
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

@feliksheikkinen

Therese Johaug kertoi tuoreessa "Hele historien" -kirjassaan, että hän valehteli tavoitteistaan Seefeldin vuoden 2019 MM-kisojen alla. Johaug oli vapautunut tuoksi kaudeksi 18 kuukauden dopingpannasta.

LUE MYÖS: Paljastus: Therese Johaugin ja hiihtotähtien kostealla illalla odottamaton seuraus – "Yksi tytöistä oli hurjana"

LUE MYÖS: Therese Johaug avautui ensimmäistä kertaa hetkistä ennen synkkää ulostuloaan – "Salaisuuteni ei ollut enää salaisuus"

Norjalaiselta jäi ennen Seefeldin MM-kisoja väliin vuoden 2017 MM-kilpailut sekä vuoden 2018 olympialaiset dopingpannan takia. Johaug oli ennen Seefeldiä voittanut 11 maailmancupin osakilpailua, joten hänen odotettiin lähtevän arvokisoihin kovin tavoittein.

– Minulla on unelma yksittäisestä MM-mitalista. Jos selviän siitä, on se enemmän kuin tarpeeksi minulle, Johaug sanoi ennen ensimmäistä kisamatkaa.

Ulostulo sai runsaasti reaktioita hiihtoväeltä. Expressenin kolumnisti Tomas Pettersson kirjoitti tuolloin tekstin, jonka otsikossa kysyttiin, että miksi istut siinä ja valehtelet Therese? Kolumnissa todettiin, että kukaan ei usko sanaakaan norjalaisen puheesta.

– En istu tässä ja valehtele, Johaug oli sanonut seuraavassa lehdistötilaisuudessa, kun häneltä kysyttiin Petterssonin kolumnista.

LUE MYÖS: Therese Johaug paljasti: Uran lopettaminen oli lähellä jo vuonna 2007 – "Tein päätöksen kylpyhuoneen lattialla"

Kolmea vuotta myöhemmin totuus on nyt tullut julki. Johaug myönsi kirjassaan, että hän valehteli lehdistötilaisuudessa.

– Ehkä on aika tunnustaa, minä tein sen. Olin voittanut kaikki normaalimatkat, joihin olin osallistunut sillä kaudella. Sitä paitsi minulla ja Karsteinilla (Johaugin veli) oli sopimus. Totta kai kulta oli tavoitteena. Tomas Pettersson oli oikeassa. Halusin sen kultamitalin, Johaug kertoi kirjassaan.

Johaug kertoi tarkemmin tapahtuneesta kirjansa julkistamistilaisuudessa viime perjantaina. Häntä provosoi se, kun ihmiset luulevat, että MM-kisoihin mennään vain hakemaan kultaa.

– Sanoin siksi lehdistötilaisuuksissa, koska halusin alentaa itselleni asettamiani odotuksia, Johaug sanoi.

Pettersson on iloinen, että hän oli ollut asian suhteen oikeassa.

– En koskaan epäillyt, että olinko oikeassa, mutta se on silti mukavaa saada vastaus paperisena. Therese saa tästä kunnoitusta, koska hän kertoi totuuden ja uskalsi myöntää valehdelleensa, Pettersson totesi.

LUE MYÖS: Therese Johaug sai MM-kisojen alla asiantuntijoilta kylmäävän viestin – "Jos minulla ei olisi ollut oikeita ihmisiä ympärilläni, niin.."

LUE MYÖS: Petter Northug sai Therese Johaugin täysin sanattomaksi – sai myöhemmin salaisen tekstiviestin

Lisää aiheesta:

Heidi Weng syyttää Therese Johaugia valehtelusta: "En ole yllättynyt"Therese Johaug katkerana hiihtopomojen tempusta – ""He halusivat minut pois hinnalla millä hyvänsä"Paljastus: Therese Johaugin ja hiihtotähtien kostealla illalla odottamaton seuraus – "Yksi tytöistä oli hurjana"Petter Northug sai Therese Johaugin täysin sanattomaksi – sai myöhemmin salaisen tekstiviestinTherese Johaug avautui ensimmäistä kertaa hetkistä ennen synkkää ulostuloaan – "Salaisuuteni ei ollut enää salaisuus" Therese Johaug sai MM-kisojen alla asiantuntijoilta kylmäävän viestin – "Jos minulla ei olisi ollut oikeita ihmisiä ympärilläni, niin.."
MaastohiihtoTherese JohaugHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • Eilen16:10
    MM-hiihdot

    MM-hiihdoissa rikottiin lakia: "Tietämyksen ja osaamisen puute"

  • 11.9.12:30
    Hiihtolajit

    Maastohiihtotähti joutui karuun tilanteeseen – "En saisi enää olla Norjan kansalainen"

  • 28.8.13:49
    Hiihtolajit

    Ruotsin hiihdon supertähti jälleen pois maajoukkueesta

  • 27.8.19:20
    Hiihtolajit

    Maastohiihtäjä Jasmin Kähärä joutui sairaalahoitoon

  • 22.8.18:57
    Hiihtolajit

    Ruotsalaistähdellä polvivamma: "Ei tarvitse leikata"