Täydellisen sisustuksen salaisuus: "Tee kodistasi ihanin paikka maailmassa"
Täydellisiä sisustuslehtikoteja, virheettömiä pöytäasetelmia ja klassikkokalusteita – täydellisyyden tavoittelu voi aiheuttaa paineita myös kodinsisustuksessa.
Sisustuslehdet ovat täynnä kauniita ja virheettömiä koko sivun aukeamia toinen toistaan upeimmista kodeista. Päivänvalo kiertää tilassa täydellisesti, pyykkivuoret eivät peitä lepotuoleja, vaan niillä voi oikeasti istua ja tiskipöytä ei ole täynnä kuivuneita puurokulhoja.
Täydellinen sisutuskuva toimii paremmin inspiraationa kuin mallina oman kodin sisustamisessa. Kopiomalla saa kopion – aitoa syntyy vaan, kun laittaa itsensä ja persoonansa peliin.
– Kun sisustaa kotia, pitää ajatella, että tekee kodista ihanimman paikan itselleen ja perheelleen koko maailmassa, neuvoo sisustustoimittaja ja Suomen kaunein koti -ohjelman tuomari Hanna Sumari.
Älä juokse trendien perässä!
Trendit vaihtuvat tiuhaan tahtiin, mutta niihin ei tarvitse tarttua, jos ne eivät itseään kiinnosta.
– Jos ajattelee kodinsisustusta siten, että haluaa olla edelläkävijä, on jo sudenkuopassa. Ihmiset helposti miettivät, mikä on nyt trendikästä ja sitten näkevät trendejä sisustuskaupoilla ja ostavat, jotta olisivat trendikkäitä.
Kaunis koti ei tarkoita yhtä kuin viimeisimmillä trendikalusteilla ja koriste-esineillä vuorattu koti.
– Trendit ovat ilmaisia. Jos ne sattuvat kiinnostamaan, hyödynnä niitä. Jos eivät, älä mene niihin mukaan! Sumari muistuttaa.
Sisustamisessa saa näyttää Sumarin mukaan enemmän asennetta. Täydellisyyden tavoittelun sijaan voitaisiin tavoitella aitoutta ja viihtyvyyttä.
– Tärkeintä on kuitenkin se, mitä omasta sisimmästä löytyy. Se tekee kodista viihtyisän. Ihanimpia koteja ovat ne, joista näkee, että siellä viihdytään ja sitä rakastetaan. Se on asukkaidensa näköinen koti, Sumari sanoo.
Uusimmat
-
23:48
Tampereen keskustassa hurja takaa-ajotilanne – silminnäkijä MTV Uutisille: Kiinniotetut pyristelivät kovasti
-
22:39
Manchester Cityn neloisunelma murskaksi, supertähden tilanne aiheuttaa huolta – Chelsea cup-finaaliin
-
22:25
Castrojen pitkä aikakausi päättynyt Kuubassa
-
22:17
1,2 miljoonan euron lottopotti jäi nappaamatta: Tässä oikea rivi
-
22:08
MM-kisoissa sairastunut mäkitähti pelkää koronaviruksen uhkaavan uraansa
-
22:01
Tshekki karkottaa useita venäläisiä diplomaatteja: "Vakoojia"
-
21:55
Kaunarit-kuvia kerännyt Annika Saarikko sai yllättävän lahjan: "He olivat katsoneet Kuutamolla-ohjelmaa, jossa kerroin tämän pimeän menneisyyteni"
-
21:36
Maailmalla on paljon enemmän eri koronarokotteita kuin tiesitkään: Uusia kehitteillä valtavat määrät
-
21:30
Janne Kataja hämmentävässä tilanteeseen illallisella – joutui piilottamaan ruokansa: "Tajusin, että keitto menee kätevästi kenkään"
-
21:12
Uskomaton video: Alvar oli aamiaisella Uukuniemen hotellissa, kun kadulle ryntäsi aito biisonilauma – "Olivat itsekin ihmeissään"
-
21:04
Auto törmäsi tukkirekkaan ja paiskautui päin toista autoilijaa kohtalokkain seurauksin Lahdessa
-
20:59
F1-sarjan kohuttu venäläistulokas törttöili taas – tallipäällikkö puolusteli kuljettajaansa: "Herrasmiessopimus ei pidä oikeudessa"
-
20:56
Miksi lasitavarat poksahtelevat sirpaleiksi täysin yllättäen? Ilmiö voi säikäyttää pahanpäiväisesti, mutta sille on selkeä selitys
-
20:40
Mikä on paras seksiasento? Naisraati paljastaa suosikkinsa
-
20:37
Unelmakierroksen menettänyt F1-kuski pidätteli kyyneleitä tv-haastattelussa: "Petin kaikki"
-
20:23
Jo yli kaksi viikkoa syömättä – lääkärit huolissaan Navalnyista: "Sydämenpysähdys uhkaa"
-
20:20
Jättiläishai ui pelottavan lähelle melojia – katso jännittävä hetki videolta: "Yritin pysyä rauhallisena"
-
20:10
Valtteri Bottas ihmetteli autoaan, Toto Wolffilta tyly arvio epäonnistumisen syistä: "Valtterikin tietää, mistä on kyse"
-
20:09
Bayern yhdeksännen peräkkäisen mestaruuden kynnyksellä – valmentaja haluaa pois kauden jälkeen
-
20:07
Intiasta on tullut todellinen koronapesäke: 230 000 tartuntaa raportoitu yhdessä päivässä
-
Lataa lisää