Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suvi pelästyi Onnibussissa: Kova pamaus moottoritiellä – keula rojahti alas

Onnibussin ilmajousitus hajosi Turun moottoritiellä 8.6.2024.
Onnibussin ilmajousitus hajosi Turun moottoritiellä 8.6.2024.MTV Uutiset / Lukijan kuva
Julkaistu 08.06.2024 18:24
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Krista Rastamo

krista.rastamo@mtv.fi

Onnibussin reitillä koettiin erikoinen tilanne tänään, kun bussin etuosa rämähti kovan pamauksen saattelemana kohti asfalttia.

Matkustajana ollut Suvi kertoo MTV Uutisille, että bussi oli matkalla kello 12.20 aikaan Espoossa Turun moottoritiellä, Lommilan ja Ämmässuon välillä. Bussi kulki moottoritienopeutta kohti Helsinkiä.

– Alkoi haista pieni palaneen käry ja sitten kuului pamaus, jonka jälkeen bussi alkoi hidastaa vauhtia pikkuhiljaa.

Suvin mukaan bussi tuntui tipahtavan alaspäin heti pamauksen jälkeen.

– Ääni oli kova pamaus. Kuin isoa eläintä päin olisi ajettu. Pamaus tiputti bussin etuosan kohti asfalttia, joka tuntui täräyksenä jaloissa. Bussissa ennen pamausta ollut palaneen käry voimistui äänen jälkeen huomattavasti.

Suvi kertoo, että matkustajat nousivat ulos bussista ja jäivät katsomaan tilannetta. Hänen mukaansa bussi oli silminnähden vinossa.

– Matkustajat nousivat kyydistä moottoritien varteen ja jäivät odottamaan mitä seuraavaksi. Kuski meni soittamaan puhelua.

Muutaman minuutin päästä tuli korvaava bussi jonne matkustajat nousivat.

– Bussissa kerrottiin, että se menee Kamppiin mutta Lommilasta eteenpäin olevat pysäkit jäävät välistä.

Lue myös: Onnibus ajoi kiviaidan läpi Helsingin rautatieasemalla

IS: Bussin ilmajousitukseen liittyvä ilmapussi räjähti

Kyseistä vuoroa operoineen Koiviston Auto Länsi Oy:n toimitusjohtaja Harri Tuomaala kommentoi Ilta-Sanomille, että tilanteessa auton ilmajousitukseen liittyvä ilmapussi oli räjähtänyt. Hänen mukaansa kyseessä ei ollut kuitenkaan vaaratilanne.

Tuomaala kertoo, että räjähdyksen jälkeen bussin keula valahti alas. Hän sanoo, että tämän kaltaisessa onnettomuudessa bussin ohjattavuus säilyy, eikä se vaikuta jarrujen toimintaan.

MTV Uutiset ei tavoittanut Tuomaalaa kommentoimaan tapausta.

Lue myös: Onnibus taas pulassa: Syttyi tuleen Huittisissa, kyydissä parikymmentä matkustajaa

"Tilanne säikäytti"

Suvi kertoo, että matkustajat ihmettelivät bussista kuulunutta ääntä, mutta mitään paniikkia ei ollut. Hän kertoo, että bussissa oli melko hiljaista tapahtuneen jälkeen ja matkustajat toimivat rauhallisesti.

Suvin mukaan yllättävä tilanne kuitenkin säikäytti hänet.

– Kyllä siinä vähän säikähti, kun yhtäkkiä moottoritievauhtia menevä bussi pamahtaa kovaa ja tipahtaa alaspäin. Vähän tilanteen jälkeen tärisytti ja olimme epätietoisia mitä oli tapahtunut.

Suvin mielestä matkustajien informoimisessa olisi ollut tapahtuneen jälkeen toivomisen varaa.

– Minun mielestäni olisi voitu heti tilanteen tapahtumisen jälkeen kertoa, mitä oli käynyt ja mitä tulee jatkossa tapahtumaan sen sijaan, että kuski meni puhumaan puhelua ulos yksin ja katsomaan tilannetta. Matkustajat joutuivat olemaan epätietoisuudessa pitkään, hän kritisoi.

Lue myös: Onnibus-kuski kaahasi lähes sokkona moottoritiellä, matkustajat kauhuissaan – sitten tömähti: "Suurin osa jäi kyydistä pois"

Poliisi Helsingin Onnibus-onnettomuudesta: ”Onni onnettomuudessa”

Onnibusturman syynä ilmeisesti jarruvika

Lisää aiheesta:

Haitaribussi jäi erikoiseen ahdinkoon Vantaalla – kuski poistui sanomatta sanaakaanSairauskohtaus suisti bussin tieltä Espoossa: "Kuulin vain ison rysäyksen"Onnibus-turman syynä ilmeisesti jarruvikaTuleen syttyneen Onnibusin kyydissä ollut Hanna ei saanutkaan luvattua varakyytiä – moni matkustaja jäi tien poskeenOnnibus-kuski kaahasi lähes sokkona moottoritiellä, matkustajat kauhuissaan – sitten tömähti: "Suurin osa jäi kyydistä pois"Kuopion bussiturman osalliset kertovat traagisesta matkasta – yhdellä naisella oli huono tunne jo lähtiessä: "Opettelimme lentämään onnikalla, mikä ei oikein onnistunut"
LiikenneLinja-autotLiikenneonnettomuudetEspooKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Liikenne
  • 12:59
    Liikenneonnettomuudet

    Näin tiuhaan poliisi kirjotti kesällä sakkoja skuuttirikkeistä – positiivinen havainto nuorista

  • Eilen21:04
    Turkki

    Kissa puussa -tilanne kärjistyi Turkissa: Kuski ajoi naisen päälle ja sai turpiinsa

  • Eilen09:15
    Liikennevalvonta

    Pelkäätkö "peltipoliisia"? Komisario vastaa kysymykseen legendaarisesta cd-levykikasta

  • Eilen06:38
    Pyöräily

    Yli satatuhatta ihmistä osoitti mieltään palestiinalaisten puolesta Madridissa, ympäriajon päätösetappi peruttiin

  • 14.9.14:51
    Finnair

    Finnairin lento palasi Helsinkiin kahdesti teknisen vian vuoksi – kuuden tunnin viivästys