Laulaja Johanna Pakonen karisti raskauskilot ja iloitsee mahtumisestaan vanhoihin vaatteisiin.
Vuoden 2002 tangokuningatar Johanna Pakonen on reilussa vuodessa karistanut hurjan määrän kiloja. Huhtikuussa 2012 esikoisensa Nellin synnyttänyt laulaja kertoo pudottaneensa painostaan 30 kiloa.
– Tässä on oikeastaan kyse paluusta entiseen, normaaliin minään. Melkein voisi sanoa, että suurempi saavutus on se, miten lihoin raskausaikoina niin paljon. Ylipaino tuli tahtomatta, en aiheuttanut sitä esimerkiksi syömällä, Johanna kertoo.
Koko ikänsä urheillut ja allergioiden takia ruokavaliotaan tarkkaillut laulaja yllättyi raskauksien kerryttämästä kilomäärästä. Pakosen ensimmäinen raskaus, kaksosraskaus päättyi ennenaikaiseen synnytykseen vuoden 2010 lopulla. Toinen pojista menehtyi syntyessään ja toinen pian synnytyksen jälkeen.
– Kaksospoikien raskauden kohdalla en saanut kiloja pois imettämällä ja tuon raskauden aikana lääkäri kielsi minulta liikunnan. Nellin kohdalla taas voin alkuraskauden ajan niin pahoin, että en liikkunut. Puolivälissä piti jälleen rauhoittaa liikkumista, Johanna kuvailee.
Kuitenkin pian Nellin syntymän jälkeen keväällä 2012 Pakonen alkoi lisätä kuntoilua ja tarkkailla ruokavaliotaan imetyksen asettamissa rajoissa.
– Haastavinta oli löytää aikaa liikunnalle. Minun on pitänyt kuitenkin lapsen lisäksi hoitaa päivittäin yritykseni asioita. Nellin päiväunien aikana olen sitten kuntopyöräillyt. Painon pudottaminen oli myös huomattavasti vaativampaa kuin nuorempana.
Pakosen kohdalla ei siis suinkaan ollut kyse mistään pikadieetistä, vaan laulaja pudotti painoaan maltillisesti ja pysyvästi. Laulaja toteaakin, että mistään pikaisista kesäksi kuntoon -projekteista ei kellekään seuraa mitään hyvää.
