Yli 150 suomalaispelaajaa on tehnyt maalin jääkiekon NHL:n runkosarjassa, mutta vain harva on osunut ensimmäisessä ottelussaan. Floridan Aleksi Heponiemi liittyi sunnuntain vastaisena yönä vielä harvinaisempaan joukkoon, kun hän teki ensimmäisen NHL-maalinsa ensimmäisen ottelunsa jatkoajalla.
Samaan temppuun ovat aiemmin pystyneet vain Minnesotan venäläishyökkääjä Kirill Kaprizov (2021), Calgaryn yhdysvaltalaishyökkääjä Tim Sweeney (1990) ja Brooklynin kanadalaispuolustaja Nick Knott (1941).
LUE MYÖS: NHL:n yön suomalaiset: Katsokaa ja ihastelkaa – historiaa tehnyt Mikko Rantanen!
Heponiemi, 22, pelasi debyytissään yhdeksän ja puoli minuuttia. Suomalaishyökkääjä ratkaisi 3–2-voiton Detroitista.
– Ensimmäisten hermostuneiden vaihtojen jälkeen nautin vain jääajasta. Se merkitsee paljon, että valmentaja päästi minut kentälle tärkeänä hetkenä, Heponiemi viittasi NHL:n verkkosivuilla valmentaja ratkaisuun peluuttaa suomalaista jatkoajalla.
