Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suden ampujaa odottaa kova tuomio – oman koiran ja muun omaisuuden suojelu voi pelastaa rangaistukselta

11:28Onko susilla Suomessa tulevaisuutta?Viiden jälkeen -ohjelmassa pohdittiin, onko susilla tulevaisuutta Suomessa.
Julkaistu 11.10.2020 12:44
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Poliisi tiedotti eilen, että se oli saanut ennen puoltapäivää Kuhmossa ilmoituksen siitä, että metsästysseurueen jäsen oli ampunut koiransa kimppuun hyökänneen suden. Poliisin saaman kuvauksen mukaan mies oli nähnyt 6-8 suden raatelevan koiraansa ja yrittänyt hätistää ne varoituslaukauksella.

Varoituslaukauksen osoituttua tehottomaksi mies oli ampunut yhden susista, jolloin muut sudet pakenivat paikalta. Miehen koira kuoli saamiinsa raateluvammoihin. Poliisi kertoi tutkivansa tapausta törkeänä mestästysrikoksena.

Viime kuussa Nurmeksessa oli poliisin mukaan hitusen samanlainen tapaus, jossa paikallinen metsästäjä ampui yhtä kolmesta suomenajokoiransa kimppuun käyneestä sudesta. Luonnonvarakeskuksen pannalla varustettu susi löytyi kuolleena paikalta, ja miestä epäillään törkeästä metsästysrikoksesta. Koiran vammat eivät olleet alustavien tietojen mukaan hengenvaarallisia.

Lue myös: Susilauma hyökkäsi metsästyskoiran kimppuun Kuhmossa – metsästäjä ampui yhden susista, koira kuoli raateluvammoihin

Suden kaato on vakava rikos

Perusmuotoisesta metsätysrikoksesta tuomiot vaihtelevat sakosta enintään kahden vuoden vankeuteen. Jos metsästysrikoksessa tapetaan susi tai vahingoitetaan sitä ja teko on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, tuomitaan henkilö vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään neljäksi vuodeksi vankeuteen törkeästä metsästysrikoksesta. Törkeälle tekomuodolle on olemassa myös muita kriteerejä, kuten teon julmuus.

Yleensä metsästysrikoksista määrätyissä vankeustuomioissa on kyse ehdollisesta tuomiosta.

Lisäksi tekijä voi menettää aseensa rikoksentekovälineenä, hänet voidaan määrätä metsästyskieltoon ja sen lisäksi hän joutuu korvaamaan kaatamansa eläimen arvon valtiolle, suden kohdalla jopa yli 9000 euroa.

Lue myös: MTV Uutiset vietti yön susien reviirin ytimessä Pohjanmaalla – "Susi on Suomen vihatuin eläin"

Pakkotila voi säästää tuomiolta

Poliisi kertoi sekä Kuhmon että Nurmeksen tapausta koskevissa tiedotteissaan, että sillä ei esitutkintaviranomaisena ole muuta vaihtoehtoa asiassa kuin tehdä asiasta esitutkinta ja viedä asia syyttäjälle. Tämä ei viranomaisten oman ympäristörikoskatsauksen mukaan pidä tarkalleen paikkaansa. Vaikka yleensä asiaa harkitsevat syyttäjä tai tuomari poliisin sijaan, jotain harvinaisempia poikkeuksia ilmeisesti on.

– Vain harvoin tilanteet ovat pakkotilaa koskevan oikeuttamisperusteen osalta olleet näytöllisesti niin selkeitä, että tutkinnanjohtaja on pystynyt tekemään päätöksen esitutkinnan toimittamatta jättämisestä tai sen lopettamisesta, tämän vuoden ympäristörikoskatsauksessa kerrotaan.

Katsauksen mukaan susien kaatamisiin liittynyt viime vuosina aiemminkin pakkotilaa koskevia väitteitä.

Pakkotilassa arvioidaan, onko eläimen ampuminen on ollut välittömän ja pakottavan vaaran torjumiseksi ollut tarpeellista. Ihminen saa puolustaa tietyin edellytyksin omaisuuttaan, tässä tapauksessa koiraansa, hyökkäävältä rauhoitetulta villieläimeltä. Mitenkään ennakollisesti tai ”kaiken varalta” ei sutta voi pakkotilan perusteella ampua, vaikka sellainen pihapiirissä olisikin havaittu ja se herättäisi huolta.

Suomessa on jo vanhastaan päätöksiä, joissa esitutkinta suden ampumisesta on lopetettu, kun koiran suojeluun liittyvän pakkotilan perusteella vaikuttaa siltä, että rikoksesta ei ole näyttöä.

Lue myös: Suurpedot pelottavat suomalaisia aiempaa enemmän, yleisimpiä pelot ovat susireviireillä

Lisää aiheesta:

Suden ampuneen salametsästäjän omatunto alkoi kolkuttaa: "Söi minua aivan hirveästi""Löytyi puolikas jalka, sisälmykset ja panta" – suurpeto voi viedä koiran jopa pihastaPorukka salametsästi suden Ilomantsissa: Epäiltyjä uhkaa nyt vankila – tapaukseen liittyy myös varsin "erikoinen sivujuonne"Nurmeslainen metsästäjä ampui ajokoiransa kimppuun hyökänneen suden – poliisi käynnisti tutkinnan törkeästä metsästysrikoksestaJärkyttävä löytö Enontekiöllä: Päähän ja kylkeen ammuttu koira oli sidottuna puuhun – "Toivottavasti joku ottaa vastuun tästä”Alpon kadonnut koira löytyi suohon kätkettynä – "pari päivää itkettiin": MTV selvitti, että sudet tappavat kymmeniä koiria joka vuosi
SudetLait ja lainsäädäntöMetsästysrikoksetMetsästysKoiratRikos

Tuoreimmat aiheesta

Sudet
  • 12:35
    Valokuvaus

    Jouni kuvasi harvinaisen hetken: Kuusi sutta pellolla

  • 16.10.16:13
    Poliisi

    Poliisi pyytää vihjeitä Sotkamossa ammutusta sudesta

  • 10.10.15:58
    Luonto ja eläimet

    Hallitus esittää susien metsästyskiintiöksi ainakin 65:ttä sutta

  • 30.9.18:01
    Luonto ja eläimet

    Susimäärä kasvoi äkisti Lounais-Suomessa

  • 30.9.15:33
    Metsästys

    Susikanta vahvassa kasvussa – ministeri Essayah: Hyvät perusteet sallia metsästys tulevana talvena