Miten juoksuharrastus pitäisi aloittaa, jos aloittaa nollasta?
Hyviä uutisia, juoksijaksi mielivä: ainakin yksi asia on puolellasi jo nyt.
– Kevät ja syksy ovat loistavimmat ajat ajaa itsensä sisään juoksuharrastukseen, sillä silloin välttyy helteiden ja pakkasten kaltaisilta ääriolosuhteilta, liikunnan erityisasiantuntija Matti Heikkilä sanoo.
Valmiudet lajiin on kuitenkin oltava kunnossa.
– Juoksu voi olla erittäin vaarallinen laji, jos se ei sovellu itselle ja sitä lähdetään väkisin tekemään. Ensinnäkin paino pitää saada hallintaan. Juoksu ei ole raskaiden ihmisten laji. Sitä ei myöskään missään nimessä pidä aloittaa, jos on nivelsairauksia, huonot polvet tai oireita lonkissa.
Liikkeelle lähdetään rauhallisesti.
– Ensimmäisillä kerroilla vaikka hölkätään 50 metriä, kävellään sata metriä ja taas hölkätään 50 metriä ja kävellään sata metriä. Juoksuaskelia otetaan vain pieniä pätkiä. On tyypillinen aloittelijan virhe tehdä liian lyhyitä ja liian kovia lenkkejä, Heikkilä sanoo.
Alussa on järkevää käyttää aikaa myös hyvän reitin valintaan.
– Asfaltin sijaan kannattaa hakeutua pehmeälle alustalle, kuten metsäpolulle tai pururadalle. Siellä jalat saa ajettua sisään niin, että ne mukautuvat juoksuun.

