SM-liigan vanhin pelaaja Jani Tuppurainen, 40, yrittää pysyä kaikin keinoin myönteisenä, vaikka kulunut vuosi on ollut JYP-kapteenin ylivoimaisesti oudoin.
LUE MYÖS: Joulukuun ottelutulot pyöreä nolla! Seurapomo kertoo, millä konsteilla tilanteesta selvitään ja kommentoi myös lomautuksia: "Siinä ei ole oikein järkeä"
Tuppurainen on tulossa JYPin harjoituksista iltapäivällä, niin kuin usein muutenkin samoihin aikoihin. Arki on silti normaalista kaukana – koko käsite on hämärtynyt.
JYP sai ainakin vielä harjoitella jäällä joukkueena, mutta tulevan vastustajan pelityyliä ei niissä treeneissä tarvinnut ottaa huomioon. SM-liiga jatkuu vasta joulun jälkeen koronavirusrajoituksien aiheuttaman sulun takia.
Tuppurainen on nähnyt pitkällä urallaan paljon, mutta tämä vuosi on ollut jotain hämmentävää: kauden lopettaminen kesken keväällä ennen aikojaan, kahdet seuran yt-neuvottelut ja joulukuun koronatauko.
– Olen puhelimessa muutenkin paljon, mutta nyt on tullut puhuttua ekstramäärä, JYPin kapteeni hymähtää.
– Olen ottanut tämän haasteena ja valmistautumisena uran jälkeiseen työelämään. Sielläkin voi tulla eteen yt-neuvotteluita ja muita.
"Kausi jatkuu kun jatkuu"
JYP-kapteeni pysyy hämmästyttävän posiivisena tilanne huomioon ottaen. Aivan kuin hän olisi nyt päättänyt keskittyä siihen mitä saa tehdä.
Ei siihen mikä on kiellettyä.
– Nyt harjoitellaan tavallaan normaalisti, ja kausi jatkuu sitten kun jatkuu. Ei auta muuta kuin huilata ja yrittää parantaa peliä.
SM-liigalla ei ollut muuta mahdollisuutta kuin panna väliaikainen lappu luukulle, kun aluehallintoviranomaiset söivät toimintaedellytykset paikkakunta kerrallaan.

