Sattuma keskeytti huijarikaksikon petospuuhat. Väärän henkilökortin teettäminen katsottiin törkeäksi väärennykseksi.
Outo sähköpostiviesti sai erään naisen hämmästymään. Naiselle entuudestaan tuttu rahoitusyhtiö ilmoitti, että hänelle oli myönnetty 7 000 euron ostorahoitus kelloliikkeeseen.
Nainen ei ollut asioinut liikkeessä tai hakenut rahoitusta. Hän otti saman tien yhteyttä sekä rahoitusyhtiöön että kelloliikkeeseen ja kertoi tilanteen.
Viranomaisten selvittelyssä ilmeni, että naisen nimellä oli teetetty väärennetty henkilötodistus ja väärennetty palkkatodistus. Vääriä asiakirjoja käyttäen naisen nimelle oli ehditty hakea jo noin 15 000 euroa lainoja eri rahoitusyhtiöiltä.
Rikosten takana olivat Tampereella asuva 47-vuotias nainen ja Vantaalla asuva 51-vuotias mies. Kumpaakaan heistä rikosten uhriksi joutunut nainen ei tuntenut.
Nainen haki välittömästi omaehtoisen luottokiellon nimelleen.
Lue myös: Bussikuskilta varastettiin polttoainekortti – näin sillä tankattiin 80 000 eurolla bensaa
Lainoja lainojen perään
Poliisin esitutkinnassa selvisi, että tamperelaisnainen ja vantaalaismies olivat tehneet rikokset yhdessä.
Nainen oli otattanut itsestään passikuvan ja tehnyt allekirjoituksen väärällä nimellä. Sitten hän oli luovuttanut ne miehelle, joka hankki tiedoilla väärennetyn henkilökortin ja palkkatodistuksen.
Nainen meni pienemmän paikkakunnan pankkiin ja avasi väärällä nimellä tilin sekä hankki siihen verkkopankkitunnukset. Samaan aikaan mies teki väärällä nimellä sähköpostiosoitteen.
Mies avasi tilit myös kahdelta ulkomaalaiselta kryptovaluuttojen vaihtoalustalta. Sitten väärillä asiakirjoilla nostettiin lainoja kolmesta eri rahoitusyhtiöstä. Määriltään lainat olivat 9 000, 4 000 ja 1 900 euroa.
Rahat joko nostettiin tai sitten mies osti varoilla kryptovaluuttoja.
Käry kävi lopulta helsinkiläisessä kelloliikkeessä, josta tamperelaisnainen meni ostamaan kelloa velaksi. Hän haki tunnetulta rahoitusyhtiöltä 12 000 euron ostolainaa, mutta yritys myönsi sen lopulta 7 000 euron suuruisena.
Rosvokaksikon epäonneksi nainen, jonka nimelle he olivat teettäneet väärät asiakirjat, oli sattumoisin kuitenkin juuri tämän kyseisen rahoitusyrityksen vanha asiakas. Rahoitusyhtiö lähestyikin häntä heidän tiedoissaan jo aiemmin olleen sähköpostiosoitteen kautta, jolloin petosyritys paljastui.
Tamperelaisnainen ei saanut koskaan arvokelloa. Sen sijaan hän ja vantaalaismies saivat läjän rikossyytteitä.
Lue myös: Kolme pankkiautomaattia räjähti, jäljet johtivat majoitusliikkeeseen Kempeleessä
Mystiset "Make ja Rane"
Poliisille tamperelaisnainen kertoi avanneensa tilin väärällä nimellä pakkoraossa. Hänellä oli kertomansa mukaan rikosten tapahtuma-aikaan vakava päihdeongelma, jonka takia hän oli ollut ”täysin sekaisin”.
Nainen kertoi, että hänellä oli tuolloin 3 000 euroa huumevelkaa, joka hänelle luvattiin antaa anteeksi, jos hän avaisi tilin. Naisen mukaan huumevelan periminen ei kuitenkaan loppunutkaan tähän, siksi hän meni vielä kelloliikkeeseen asioimaan väärillä papereilla.
Vantaalaismies taas sepitti mielikuvituksellisen tarinan baarissa tapaamistaan "Makesta ja Ranesta", jotka olivat olleet kiinnostuneita kryptovaluutoista. Mies kertoi näyttäneensä näille kryptotilejään ja niiden toimintaa.
"Make ja Rane" olivat kiitollisina juottaneet häntä muutaman päivän ajan. Sitten kaksikko oli kadonnut.
Myöhemmin miestä oli hänen yllätyksekseen ryhdytty epäilemään rikoksesta. Mies ei kertomansa mukaan keksinyt muuta selitystä tapahtumille kuin että "Make ja Rane" olivat käyttäneet hänen tilejään.
Mies kertoi, että oli tapahtumien aikaan päihteiden takia fyysisesti ja henkisesti erittäin huonossa kunnossa. Hän vetosi myös muistiaukkoihin.
Lue myös: Janita Lukkarisen testamentin väärennystä puitiin hovioikeudessa – yllättävä ratkaisu
Ehdollista vankeutta
Poliisitutkinta puhui kuitenkin selvää kieltä kaksikon syyllisyydestä.
Oikeudessa näyttönä toimivat muiden muassa valvontakamerakuvat, kaksikon teletiedot ja niiden yhdistyminen rahansiirtoihin.
Oikeus katsoi, että näytön perusteella kaksikon syyllisyydestä ei jäänyt epäilystä. Tekoihin ei oikeuden mukaan myöskään liittynyt miehen väittämiä muita henkilöitä.
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi 47-vuotiaan tamperelaisnaisen ja 51-vuotiaan vantaalaismiehen vuoden ehdolliseen vankeuteen. Molempien syyksi luettiin törkeä väärennys, kolme petosta ja yksi petoksen yritys.
Naiselle, jonka nimen ja henkilötiedot kaksikko kähvelsi rikoksiaan varten, tuomitut määrättiin maksamaan tuhat euroa kärsimyskorvauksia. Lisäksi tuomitut joutuvat maksamaan aiheuttamansa taloudelliset vahingot.
Mies valitti ratkaisusta Helsingin hovioikeuteen, joka piti käräjäoikeuden tuomion voimassa.
Rikokset tapahtuivat keväällä 2019.

