Sanna Marin ja Markus Räikkönen jättivät toisen vaiheen avioerohakemuksensa muutama päivä joulun jälkeen Pirkanmaan käräjäoikeudelle.
Entinen pääministeri Sanna Marin (sd.) on jättänyt yhdessä entisen puolisonsa Markus Räikkösen kanssa toisen vaiheen avioerohakemuksensa Pirkanmaan käräjäoikeudelle.
Toisen vaiheen avioerohakemuksessa pyydetään käräjäoikeutta tuomitsemaan avioero, ja sitä voidaan pyytää sen jälkeen kun harkinta-aika on kulunut. Pääsääntöisesti toisen vaiheen hakemus voidaan tehdä aikaisintaan puoli vuotta sen jälkeen, kun ensimmäinen hakemus on jätetty.
Lue myös: Sanna Marinin ja Markus Räikkösen suhde alkoi erikoisella tavalla – näin parin rakkaustarina eteni
Pariskunta jätti ensimmäisen avioerohakemuksensa viime toukokuussa. He kertoivat avioerohakemuksestaan Instagram-tileillään.
