Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Samsung Galaxy S10 -huhut jatkuvat: kolme kameraa takana ja huippumallissa kaksi myös edessä

Julkaistu 14.09.2018 09:30
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

@mlehtiniitty

Huhut Samsungin seuraavista huippupuhelimista, alkuvuodesta odotettavista Galaxy S10 -sarjalaisista, jatkuvat jälleen uusilla tiedonmurusilla.

Samsungilta odotetaan ensi vuonna kolmea Galaxy S10 -uutuutta. Nykyisten 5,8 tuuman Galaxy S9:n ja 6,2 tuuman S9+:n seuraajiksi tulossa olisivat 6,1 ja 6,4 tuuman näytöillä varustetut Galaxy S10 -huippupuhelimet, minkä lisäksi Samsung esittelisi myös hieman edullisemman ja teknisesti vaatimattomman Galaxy S10 -version 5,8 tuuman näytöllä.

Nyt uutena tietona korealainen ETNews raportoi, että Galaxy S10 -huippumalli 6,4 tuuman näytöllä tulisi sisältämään yhteensä viisi kameraa – kolme takana ja kaksi edessä. 6,1 tuuman malliinkin odotetaan taakse kolmoiskameraa, mutta etukameroita siinä olisi vain yksi. 5,8 tuuman malli puolestaan tulisi kahdella takakameralla ja yhdellä etukameralla.

Myös Samsungin kolmoiskameratoteutuksesta on jo kuultu keskeisiä tietoja. Esimerkiksi Techno Buffalo -sivuston raportin mukaan kamerajärjestelmä voisi koostua 12 megapikselin tavanomaisesta laajakulmalinssisestä pääkamerasta (78 asteen kuvakulma), 16 megapikselin superlaajakulmakamerasta (123 astetta) sekä 13 megapikselin telekamerasta (45 astetta). Mukana olisi siis sekä optista zoomia telekameran voimin että mahdollisuus laajempiin otoksiin superlaajakulmalla.

Lisäksi pääkamera olisi Galaxy S9 ja Note9 -puhelinten tavoin varustettu edelleen vaihtuvalla aukon koolla ja kaikki kolme kameraa olisivat myös optisesti vakautettuja.

Samsungin Galaxy S10 -puhelimiin on myös vahvasti huhuttu sormenjälkilukijoiden tuloa osaksi näyttöjä Qualcommin uudella kehittyneemmällä ultraääniteknologialla. Tältä osin huhut seilaavat kuitenkin edelleen suuntaan ja toiseen, eikä täyttä varmuutta ratkaisusta vielä ole. Samsungin on kerrottu testanneen Galaxy S10 -prototyyppejä edelleen myös takaa löytyvillä sormenjälkilukijoilla.

Lisää aiheesta:

Nyt se on varmaa: Samsungilla julkistustilaisuus 20. helmikuuta – odotettavissa sekä Galaxy S10 -huippupuhelimet että taittuvanäyttöinen älypuhelinRaportit kertovat: Galaxy S9 -älypuhelimista tulossa Galaxy S8:n hienosäätöä – uudistukset kuitenkin nostamassa hintaaSamsung esittelee jo kaksoiskameraa - tuleeko jo uuteen Galaxy Note8 -huippupuhelimeen?Samsung Galaxy S8 julki maaliskuun lopussa? Tämä uudesta huippupuhelimesta tiedetään joHuhu: Galaxy S8 -malliin tulossa 4K-näyttöSamsung Galaxy S8 liikkuu jo huhuissa – kamera uusiksi
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • 22:30
    Maanpuolustus

    Pitääkö suomalaisten pelätä venäläisdrooneja? Näin arvioi presidentti Stubb

  • 21:14
    Ukrainan sota

    Drooni räjäytti yliopiston katon ilmaan Harkovassa – silminnäkijä tallensi kaaoksen

  • 12:25
    Alexander Stubb

    Stubb drooneista: Tuskin vahinko Venäjältä

  • 09:43
    Huijaukset

    Liian hyvää ollakseen totta? Nämä merkit paljastavat sijoitushuijauksen

  • 08:43
    Televisiot

    TV- ja radiolähetyksissä tänään katkoksia