Salon entistä kaupunginvaltuutettua ei epäillä virkarikoksesta, selviää poliisin päätöksestä. Kaupunginvaltuusto pyysi poliisia tutkimaan, oliko uimahallissa pärskyttelystä alkaneessa riidassa tapahtunut virkarikos.
Tapaus liittyy heinäkuussa 2020 Salon uimahallissa sattuneeseen tapaukseen, jossa entiselle kaupunginvaltuutetulle Jaana Haapasalolle oli tullut sanaharkkaa uimavalvojan kanssa.
Haapasalo oli kertomansa mukaan huomauttanut ystävällisesti viereisellä radalla uineelle, toiselle uimarille tämän perhosuinnista syntyneestä pärskyttelystä, josta oli syntynyt läheltä piti -tilanne, kun hän oli saanut suuhunsa ja keuhkoihinsa vettä. Uimarin tuttava oli Haapasalon mukaan ilmoittanut asiasta uimavalvojalle, joka oli puuttunut tilanteeseen.
– Koko tapauksessa oli kyse huonosta asiakaspalvelusta. Hän moitti ja kuulusteli minua siitä, millä radalla uin, ja sanoi, että roiskia saa niin paljon kuin haluaa, kun on kilpauimari.
– Sanoin hänelle, että teen hänestä valituksen ja hän puolestaan teki työsuojeluilmoituksen.
Valtuutettu ei ollut uimahallissa virkatehtävässä
Poliisin päätöksestä ilmenee, että asiassa on eriäviä näkemyksiä tapahtumien kulusta.
Uimavalvojan mukaan Haapasalo oli tilanteessa uhannut järjestää hänelle potkut vedoten asemaansa kaupunginvaltuutettuna. Haapasalo on kiistänyt toimineensa näin, mutta poliisin päätöksen mukaan todennut, ”pitävänsä mahdollisena, että [uimavalvojalle] on jäänyt tilanteesta tällainen kuva”.
Haapasalo ei halua kommentoida asiaa enää tarkemmin, mutta muistaa olleensa tilanteessa vihainen kohtelustaan ja korottaneensa ääntään.
