Ruokaravintoloiden noutopöydät herättävät asiakkaissa kysymyksiä eri puolilla Suomea. Buffetpöydistä on tullut asiakkailta kaikkein eniten kyselyitä, kertovat ravintolarajoituksia STT:lle kommentoineet aluehallintovirastot.
Katso yllä oleva video: Tältä ravintoloiden terasseilla näytti 1. kesäkuuta, kun ravintolat avasivat ovensa pitkän tauon jälkeen.
Yleisin syy epäkohtailmoitusten tekemiseen on se, että asiakkaat ovat itse voineet annostella ruokansa noutopöydästä. Valtioneuvoston ohjeistuksen mukaan ravintoloiden asiakkaat eivät saa itse kasata annoksiaan buffetpöydässä, vaan ravintolan henkilökunnan tulee tehdä se asiakkaan puolesta.
Buffetpöytien lisäksi epäkohtailmoituksia on tehty aluehallintovirastoihin liian täysistä terasseista, asiakaspaikkamäärän rajoitusten puuttumisesta ja turvavälien uupumisesta asiakkaiden välillä.
Epäkohtailmoituksia ravintoloiden toiminnasta ovat tehneet asiakkaiden lisäksi kilpailevat yritykset ja poliisi. Aluehallintovirastot ovat tarkastaneet ravintoloita ilmoitusten perustella, mutta paikoitellen on tehty myös pistotarkastuksia.
Ravintolat valvovat itse omavalvonnalla rajoitusten, kuten esimerkiksi hygienia- ja turvaetäisyysohjeistusten, noudattamista. Omavalvontaa vaaditaan sekä anniskelu- että ruokaravintoloilta.
– Ainakin ensimmäisen viikon ja tarkastusten jäljiltä voisi sanoa, että anniskeluravintoloissa on paremmin tämä lainsäädäntö hallinnassa, pohtii Etelä-Suomen aluehallintoviraston alkoholihallintoyksikön päällikkö Riku-Matti Lehikoinen.
Ravintolarajoituksia kommentoivat STT:lle Etelä-Suomen, Itä-Suomen, Lounais-Suomen, Pohjois-Suomen sekä Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirastot.
