Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Putin ja Lukashenka tapaavat Venäjällä: Keskusteluissa esillä "ongelmat, joita ei pitäisi olla"

Putin ja Lukashenka Moskovassa 6. huhtikuuta 2023.
Putin ja Lukashenka Moskovassa 6. huhtikuuta 2023.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 24.05.2023 05:54

MTV UUTISET – STT

Aiemmin tässä kuussa Lukashenkan pikainen lähtö Moskovan voitonpäivän juhlista ja sitä seurannut viikko poissa julkisuudesta käynnistivät spekulaatiot 68-vuotiaan itsevaltaisen johtajan terveyden pettämisestä.

Valko-Venäjän itsevaltainen johtaja Aljaksandr Lukashenka vierailee tänään Venäjällä. Hänen on määrä tavata siellä Venäjän presidentti Vladimir Putin.

Lukashenka kertoi ennen vierailuaan Valko-Venäjän valtiolliselle uutistoimisto Beltalle, että keskusteluissa ovat talousasioiden lisäksi esillä muun muassa "tarve ratkaista tiettyjä esiin tulevia ongelmallisia kysymyksiä". Ongelmista kysyttäessä Lukashenka ei avannut tarkemmin, mistä on kyse.

– Kokous pidetään, jotta presidentti Putin ja minä voisimme keskustella niistä ongelmista, joita suhteissamme ei pitäisi olla ollenkaan, Lukashenka sanoi.

Lue myös: Video: Diktaattori Lukashenka tapasi sotilasjohtoa käsi siteessä

Aiemmin tässä kuussa Lukashenkan pikainen lähtö Moskovan voitonpäivän juhlista ja sitä seurannut viikko poissa julkisuudesta käynnistivät spekulaatiot hänen terveytensä pettämisestä. Maanantaina Lukashenkasta saatiin taas uutiskuvia, joista jotkut päättelivät hänen olevan vakavasti sairas.

Lukashenka on tukenut Putinia hyökkäyssodassa Ukrainaan ja sallinut Venäjän käyttää maaperäänsä Ukrainaan hyökkäämiseksi.

LUe myös: Oppositio: Yli 2000 ukrainalaislasta viety "virkistysleireille" Valko-Venäjälle – Ukraina tutkii

Lisää aiheesta:

Putinin on määrä vierailla Valko-Venäjällä – yrittääkö Venäjän diktaattori taivutella kollegansa mukaan sotaan?Lukashenka ja Putin tapaavat tänään Sotshissa – aihelistalla muun muassa kahdenväliset suhteet ja integraatioKreml: Diktaattori Lukashenka suunnittelee muutoksia Valko-Venäjän perustuslakiin – neuvotteli Vladimir Putinin kanssa "rakentavasti" neljä tuntiaKreml: Putinin ja Lukashenkan salamyhkäinen tapaaminen on alkanut Sotšissa – tutkija: Luvassa ei ole isoja päätöksiä ennen kuin tilanne Valko-Venäjällä rauhoittuuLukashenka tapaa Putinin – sai jo Venäjältä syntymäpäivälahjaksi karttakirjan, jossa Valko-Venäjä kuuluu VenäjälleVenäjän pääministeri vierailee Valko-Venäjällä – Venäjä asettuu yhä selkeämmin tukemaan Lukashenkan hallintoa
Vladimir PutinVenäjäValko-VenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Vladimir Putin
  • 12:19
    Ukrainan sota

    Ukrainan-rauhansuunnitelma sisältää ennennäkemättömän lupauksen

  • 10:41
    Ukrainan sota

    Analyysi: Jos Trump alistaa Ukrainan, näitä keinoja hän käyttää – Suomeakin kiristettäisiin

  • 10:26
    Ukrainan sota

    Venäjä häivytti itsensä täysin: "Trumpin suunnitelma" – Putinista ei pihahdeta sanaakaan

  • 07:47
    Ukrainan sota

    Asiantuntijan silmään pisti erityisesti yksi asia Ukrainan-rauhansuunnitelmassa: "Uusi hyökkäys hyvin todennäköinen"

  • 05:25
    Ukrainan sota

    Tällainen on USA:n ja Venäjän karu Ukraina-suunnitelma