Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Psyykkinen kuormittuneisuus on lisääntynyt koronaepidemian toisen aallon aikana – myös pääsy lääkäriin on vaikeutunut

2:02Kertooko läheinen itsemurha-ajatuksistaan? Toimi näinKertooko läheinen itsemurha-ajatuksistaan? Jos läheinen avautuu itsetuhoisista ajatuksistaan, tärkeintä olisi olla hiljaa ja kuunnella. Haastateltavana Itsemurhien ehkäisykeskuksen päällikkö Marena Kukkonen.
Julkaistu 01.06.2021 02:01

MTV UUTISET – STT

Suomalaisten psyykkinen kuormittuneisuus on lisääntynyt koronaepidemian toisen aallon aikana koko maassa, kertoo tuore tutkimus.

Lue myös: Jo päiväkoti-ikäisten lasten yksinäisyys huolettaa monia vanhempia – Korona-aika on koetellut myös lasten leikkejä

Tutkimuksen mukaan 14 prosenttia suomalaisista on raportoinut psyykkisiä oireita ja kuormitusta. Vuonna 2018 vastaava osuus oli 12 prosenttia.

Tulokset selviävät Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) FinSote-tutkimuksesta, joka toteutettiin viime vuoden syyskuun ja kuluvan vuoden helmikuun välisenä aikana. Tutkimukseen vastasi reilut 28  000 yli 20-vuotiasta suomalaista.

Psyykkinen kuormittuneisuus yleistyi maakunnista Kymenlaaksossa, Päijät-Hämeessä, Pirkanmaalla, Keski-Suomessa, Pohjanmaalla ja Kainuussa. THL:n mukaan tämä kertoo siitä, että taustalla ei ole pelkästään se, kuinka vaikea epidemiatilanne alueella on ollut.

Psyykkisesti merkittävästi kuormittuneiden osuus oli alueista korkeinta Helsingissä, Pirkanmaalla ja Päijät-Hämeessä.

Varsinkin työikäisten psyykkinen kuormittuneisuus on lisääntynyt. Samalla myös terveyspalvelujen käyttö mielenterveysongelmien vuoksi on lisääntynyt 20–54-vuotiailla.

Itsemurha-ajatukset eivät kuitenkaan ole tutkimuksen mukaan yleistyneet. Itsemurha-ajatukset olivat yleisimpiä työikäisillä eli 20–54-vuotiailla, joista joka kymmenes vastaaja kertoi niistä.

Suomessa apua vaikeassa tilanteessa antaa esimerkiksi Mieli Suomen Mielenterveys ry:n kriisipuhelin, joka päivystää vuorokauden ympäri numerossa 09  2525  0111.

Lue myös: Hallitus lisää lasten ja nuorten korona-ongelmien hoitoon 111 miljoonaa euroa

Joka neljäs ei ole päässyt hammaslääkäriin tarpeeksi

Tutkimuksesta selviää myös, että koronaepidemian aikana pääsy lääkärin, hoitajan ja hammaslääkärin vastaanotolle on vaikeutunut. Vaikeutuminen näyttää keskittyneen pahimmille epidemia-alueille.

Lääkäripalveluita riittämättömästi saaneiden osuus on lisääntynyt sekä miehillä että naisilla. Naisista reilu viidennes ja miehistä vajaa viidennes kokee saaneensa riittämättömästi lääkäripalveluita. Vuonna 2018 näin koki 17 prosenttia naisista ja 14 prosenttia miehistä.

Tutkimuksen mukaan eniten terveyspalveluihin pääsy on vaikeutunut 20–54-vuotiailla miehillä.

Suurin muutos havaittiin hammaslääkäripalveluissa. Hammaslääkäripalveluita tarvinneista aikuisista lähes joka neljäs kertoo, että on saanut liian vähän hammaslääkäripalveluita tarpeeseensa nähden. Vuonna 2018 vastaava osuus oli vajaa viidennes.

Lue myös: Entä, jos et toivu masennuksesta ennallesi? Tästä on kyse toipumisorientaatiossa, jossa sairastamisen tavoite ei ole parantua: "Jokaisella on oikeus elää hyvää elämää 'puutteistamme' huolimatta"

Lisää aiheesta:

THL: Tyttöjen mielenterveysongelmat lisääntyneet – yhden ryhmän tilanne parantunut koronan jälkeenJoka kolmas maahanmuuttaja kokee, ettei saa riittävästi lääkärin vastaanottopalvelujaYhä useampi työikäinen on psyykkisesti kuormittunut, kertoo THL:n tutkimusAinakin viidennes vauvaperheistä kokee uupumuksen oireitaKorona on lisännyt yksinäisyyttä ja alkoholin käyttöä, mutta huolet ovat jakaantuneet epätasaisesti eri puolilla maata – katso oman kuntasi tilanne tästäTutkimus: Yksinäisyys rassaa korona-aikana eniten yli 80-vuotiaita ja nuoria aikuisia – ”Kyllä siinä jokainen tulee vähän mökkihöperöksi”
MielenterveysTerveys ja hyvinvointiTHLSairaalat ja hoitolaitoksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Mielenterveys
  • Eilen15:50
    Henkirikokset

    Mikkelin murhasyytetty ongelmakierteessä – kaveri epäili poliisille: "Hänellä ei ole tunteita"

  • ti20:33
    Tekoäly

    Itsetuhoisten keskusteluun tekoälyn kanssa puututaan vihdoin – näin ChatGPT puuttuu hätään

  • ma05:00
    Rikospaikka

    Murharyhmältä kylmäävä tieto nuorten tappajien taustasta

  • 25.10.17:34
    NHL

    Patrik Laine ehdolla merkittävän palkinnon voittajaksi

  • 22.10.15:01
    Oulu

    Parikymppinen nainen kirjoitteli nettiin ihmisten tappamisesta – oikeus katsoi avunpyynnöksi