Lorenzo-vauva sairastaa vesipäisyyttä. Pojasta uutisoi muun muassa Daily Mail -lehti.
Neljän viikon ikäisellä Lorenzo Pontonella todettiin ennen syntymäänsä aivo-selkäydinnestekierron häiriö hydfrokefalia, vesipäisyys. Sen vuoksi hänen kalloonsa kertyy nestettä ja aivot turpoavat. Se johtuu erilaisista aivoihin ennen syntymää tai syntymän jälkeen kohdistuvista vaurioista, kuten aivojen kehityshäiriöistä tai aivoverenvuodosta.
LUE MYÖS: Kaksivuotias tyttö syntyi ilman jalkojen ihoa – harvinainen tauti ei parane koskaan: "On sydäntä särkevää katsoa..."
Vanhemmat eivät kadu päätöstään
Lorenzon äiti Nikky, 28, sai kuulla asiasta ollessaan tutkimuksissa 20. raskausviikolla. Nikkylle ja hänen kumppanilleen Fernandolle, 33, tarjottiin mahdollisuutta keskeyttää raskaus, sillä oli olemassa suuri riski sille, että vauva syntyisi sokeana, kuurona, liikuntakyvyttömänä ja olisi jatkossa altis sydänkohtauksille.

