Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Painajaismainen pätkä veden alta: Viiksihai hyökkäsi sukeltajan kimppuun Brasiliassa

1:08Hai hyökkäsi sukeltajan kimppuun BrasiliassaVideo ei herkimmille: Näin hai tarrasi kiinni vapaasukeltajaan.
Julkaistu 18.01.2026 13:45
Toimittajan kuva
Juho Lauri

juho.lauri@mtv.fi

Sukeltaja koki Brasiliassa sijaitsevan Fernando de Noronhan saaren edustalla pelottavan hetken, kun viiksihai hyökkäsi veden alla kimppuun.

Tayane Dalazen, 36, kertoo olevansa tavallisella sukellusretkellä ja noudattaneensa mukana olleen oppaan ohjeita, kun yleisesti rauhallisena pidetty viiksihai puri häntä yllättäen jalasta.

Kammottava tilanne tallentui videolle, joka on nähtävissä yläpuolelta.

Dalazen kommentoi myöhemmin, että hain purema oli erittäin kivulias kokemus, mutta ei lamaannuttava. Hän näytti hurjia puremajälkiä myöhemmin brasilialaisen tv-ohjelman suorassa lähetyksessä.

– Puremishetkellä olin ystäväni Carolinen kanssa, joka on ihotautilääkäri. Hän antoi ensiavun ja seuraa edelleen toipumistani, hän kiitteli haastattelussa.

Paikallisten viranomaisten mukaan haihyökkäyksen olosuhteet ovat tutkinnan alla. Viranomaiset myös varoittivat samassa, että meressä elävien eläinten kanssa voi syntyä vaaratilanteita, kun niiden kanssa on vuorovaikutuksessa näin lähellä.

Lue myös: Syvänmeren hailajia tapetaan kauneuden nimissä – pelastaako uusi sopimus?

Lue myös: Kalastajan virveliin tarttui uskomaton vonkale – miehen piti katkaista siima ennen kajakin kaatumista

HaitLuonto ja eläimetBrasiliaUlkomaat
Toimittajan kuva
Juho Lauri
MTV Uutiset

Juho Lauri työskentelee MTV Uutisissa videotuottajana sekä uutistoimittajana.

Videotuottajana Juho Lauri vastaa uutispäivästä videokerronnan keinoin MTV Uutisten digitaalisilla alustoilla. Toimittajana hän on erikoistunut videovetoisiin uutisiin sekä suoriin lähetyksiin ja tutkiviin aiheisiin laajassa mittakaavassa.

Kuva- ja videovinkit sekä yhteydenotot: 

Lisää aiheesta:

Urhea sorkkaeläin haastoi 1 700 kiloa painavan sarvikuonon – "Joku taisi unohtaa katsoa peiliin"Intiassa etsitään tappajanorsua – jo 20 kuollutJari Saarion veneessä syttyi tulipalo – "Ei voinut muuta kuin painaa hätäkutsua"Heinin ostamasta hiilipussista putosi eksoottinen yllätys: "Kokeilin, onko se elävä"Merihätään joutunut Jari Saario saatu turvaanHopen 40-senttiset korvat rikkoivat maailmanennätyksen – taustalla surullinen tarina

Tuoreimmat aiheesta

Hait
  • 27.11.202522:42
    Kauneus ja tyyli

    Syvänmeren hailajia tapetaan kauneuden nimissä – pelastaako uusi sopimus?

  • 13.11.202507:01
    Australia

    Hai hyökkäsi purjelautailijan kimppuun Australiassa – "Tämä on se hetki, jolloin elämäni päättyy"

  • 22.04.202514:11
    Luonto ja eläimet

    Video ei herkille: Israelissa tapahtui historian ensimmäinen kuolemaan johtanut haihyökkäys

  • 06.07.202417:56
    Ulkomaat

    Video: Hai hyökkäsi kahden ihmisen kimppuun suositulla uimarannalla Teksasissa

  • 24.06.202415:04
    Kuolleet

    Pirates of the Caribbean -elokuvasta tuttu näyttelijä Tamayo Perry on kuollut – hai hyökkäsi kimppuun