Tytär ei hymyillyt koulukuvissaan, mutta äiti kertoo, miksei se ole lainkaan huono asia.
Monessa perheessä ihaillaan tai kauhistellaan nyt jälkikasvon koulukuvia. Syksyisin otetut koulukuvat aiheuttavat vanhemmille ylpeyttä, naurua, toisinaan hämmästystäkin.
Esimerkiksi joitain vuosia sitten tämän amerikkalaisäidin päivityksestä tuli viraalihitti, kun hän kertoi raivostuneensa nähtyään Andrew-poikansa koulukuvat. Laura puolestaan nauroi raikuvasti hoksatessaan, miten tyttären asuvalinta vaikutti kuvien lopputuloksiin. Myös kaksivuotiaan Emman paitavalinta kostautui tarhakuvauksissa. Tällä viikolla kerroimme myös Masonista, joka totteli kuvauksissaan vähän liiankin hyvin äitinsä sääntöjä.
Kirjailija Jenny Albers muistelee puolestaan niin -sivustolla kuin , kuinka hänen tyttärensä opettaja muutama vuosi sitten ojensi tälle lapsen ensimmäiset tarhakuvat kirjekuoressa hieman irvistäen ja todeten "olen pahoillani". "Uusintakuvaukset ovat ensi kuussa", opettaja vielä totesi.
