Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Olympiapomo summasi Tokion olympialaisten suomalaissuorituksia – "Eteenpäin on menty"

2:04Olympiakomitean toimitusjohtaja Mikko Salonen on tyytyväinen suomalaisten suorituksiin Tokiossa:"Eteenpäin on menty"Videolla Olympiakomitean toimitusjohtajan Mikko Salosen haastattelu.
Julkaistu 09.08.2021 18:24
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Olympiakomitean toimitusjohtaja Mikko Salonen myöntää suomalaisten onnistuneen Tokion olympialaisissa. 

Mira Potkonen ja Matti Mattson toivat Suomelle pronssimitalit Tokiosta. Pistesijoja Suomi saavutti kuusi kappaletta. Eetu Kallioinen oli skeetissä neljäs, purjehduksen Laser radialin Tuula Tenkanen, kreikkalaisroomalaisen painin 97-kiloisten sarjan Arvi Savolainen ja seiväshypyn Wilma Murto olivat viidensiä. Topi Raitanen oli 3000 metrin estejuoksussa ja Lassi Etelätalo keihäässä kahdeksansia.

– Meni ennakko-odotuksia paremmin. Lähdimme sillä ajattelulla, että jokainen mitali vaatii todella ison onnistumisen ja venymisen. Kaksi upeaa venymistä tuli, saimme kaksi pronssisijaa. Pistesijojen määrä kasvoi merkittävästi Riosta. Eteenpäin on menty. Työtä on sitten kohti Pariisia, Salonen summasi Tokion kisaurakkaa.

Suomalaisurheilijat antoivat runsaasti kehuja Olympiakomitean tekemälle työlle valmistautumisen suhteen.

– Tätä projektia on leimannut perusteellisuus ja huolellisuus lähtien jo ennen korona-aikaa. Jossakin on valmistauduttava ja totuttava, että miten kuumassa toimitaan. Sen jälkeen säätäminen, kun korona siirsi vuodella. Systemaattinen ja perusteellinen työ näkyy tässä, Salonen sanoo.

Olympiakomitean tiivis työtahti saa jatkoa, sillä jo parin viikon päästä Tokiossa alkavat paralympialaiset. Pekingin talviolympialaiset ovat vuorossa ensi vuonna ja sinne on aikaa noin puoli vuotta.

– Vaikka tuntuu siltä, että kaikki katseet on ollut Tokiossa, niin Peking-valmisteluja on tehty jo pitkään. Sinne liittyy tällä hetkellä tietysti samanlaisia tuntemattomia muuttujia, Salonen toteaa.

Katso pääkuvan videolta koko Mikko Salosen haastattelu.

Lisää aiheesta:

Menikö olympialaisten yleisurheilu penkin alle? Tommi Evilä: "Se on fakta"Tällaista mitalisaalista Suomi tavoittelee – "Mielelläni näkisin"Wilma Murron olympiaprojektille iso voitto: ”Voi olla ratkaiseva tekijä”Olympiapomolta selvä linjaus Suomen mitalitavoitteesta Pekingissä: "Samankaltainen lähtö nyt vähintään"Suomen olympiapomo superylpeä Tokiossa venyneestä joukkueesta – urheilijoiden onnistumisen helpottamiseksi tehty töitä: ”Riossa sille naureskeltiin”Synkkä arvio Tokion olympialaisten mitalisaaliista – tässä Suomen suurimmat olympiatoivot
Tokio 2020OlympialaisetUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Tokio 2020
  • 22.02.202421:31
    Olympialaiset

    Tokion olympialaisten dopingvehkeilystä napsahti vankilatuomio

  • 09.05.202309:15
    Yleisurheilu

    Dopingkäry kesken olympialaisten – nyt tähtiurheilijan apuria uhkaa 10 vuoden vankilakeikka

  • 22.02.202318:54
    Urheilu

    Tokion olympiamitalisti sai 8 vuoden dopingpannan – ei menetä mitaliaan

  • 21.06.202217:30
    Olympialaiset

    Olympiakomitean työntekijä esitti asiantuntijalle rivon pyynnön – kukaan ei puuttunut Tokion olympialaisten epäasialliseen kohteluun

  • 10.02.202208:34
    Olympialaiset

    Olympialaisissa uusi dopingtapaus: konkariurheilija kärähtänyt anabolisista steroideista