Huimat luvut kuulostavat siltä kuin ne kuuluisivat Bugattin brosyyriin, mutta itse asiassa ne ovat peräisin Bentleyn toimitusjohtajan suusta.
Bentleyn ensimmäinen täyssähköauto saapuu markkinoille vuonna 2025. Autoa ei ole vielä esitelty, eikä siitä ole aiemmin julkaistu käytännössä mitään vedenpitävää tietoa.
Nyt Bentleyn toimitusjohtaja Adrian Hallmark on kuitenkin hieman raottanut salaisuuksien verhoa ja paljastanut yksityiskohtia tulevan sähköpedon suorituskyvystä.
Ja ne lupaavat melkoista kyytiä.
Lue myös: Porschelta täysin uusi automalli Cayennen yläpuolelle: "Hyvin epäporschemainen"
Hallmarkin mukaan tehoa tulee olemaan tarjolla yli tuhat kilowattia, hevosvoimiksi käännettynä lähes 1 400 hevosvoimaa.
Nollasta sataan ehditään ripeimmillään noin 1,5 sekunnissa, mutta asiakkaat, jotka eivät aivan näin räjähtävästä kiihtyvyydestä perusta, voivat säätää kiihtyvyyttä rauhallisemmaksi. "Hitaimmillaan" Bentleyn tuleva sähköauto kiihtyy nollasta sataan vajaassa kolmessa sekunnissa.
Hallmark myöntää, että 1,5 sekunnin ampaisu nollasta sataan voi olla epämiellyttävä kokemus.
Bentleyn ensimmäisen sähköauton muodoista ei ole vielä tietoa, mutta perinteistä sedania ei ainakaan nähdä. Hallmarkin mukaan autosta ei myöskään yritetä tehdä "sähköauton näköistä" mitenkään väen vängällä, vaan muotoilua ohjaavat muut seikat.
Auto rakentuu sisarmerkki Audin sähköautoalustalle, jonka kehityksessä Bentley on ollut mukana.
Ainakin yksi versio Bentleyn sähköautosta maksaa Hallmarkin mukaan yli 250 000 euroa.
