Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nettikiusaaminen satuttaa – Sirpa sai niskaansa yli sadan naisen vihat

Nimimerkin varjossa on helppo haukkua toisia blogiin kirjoittavia.
Nimimerkin varjossa on helppo haukkua toisia blogiin kirjoittavia.Colourbox.com
Julkaistu 25.04.2012 13:00(Päivitetty 25.04.2012 14:27)

Sirpa* olisi taatusti jättänyt kommentoimatta erästä käsityöblogia, jos olisi tiennyt, mitä siitä seuraa. Pienestä huomautuksesta paisui lihava riita, joka vei Sirpalta yöunet.

Sirpalla ei ole omaa blogia, mutta hän lukee mielellään toisten blogeja ja kommentoi silloin tällöin niiden kirjoituksia. Hän on aina ollut tarkka siitä, ettei puhu loukkaavasti.

Yhdessä käsityöblogissa oli materiaalia, joka Sirpan mielestä saattaisi loukata tukevia ihmisiä. Hän antoi siitä mielestään asiallista palautetta, mutta sai yllättäin niskaansa vihaisia viestejä. Viestit eivät tulleet pelkästään bloginpitäjältä vaan myös tämän ystäviltä.

– Olivat ne sillä tavalla henkilökohtaisia, että niissä sanottiin minun olevan kateellinen ja katkera. Eiväthän he tiedä mitään elämästäni, Sirpa puuskahtaa.

– Kirjoitin bloginpitäjälle, että pyydän anteeksi häneltä ja hänen ystäviltään, jos jotenkin loukkasin heitä. Mutta lynkkaaminen vain jatkui.

Colourbox.com

Järeämmät aseet käyttöön

Sirpa pyysi epätoivoisena, että hänen viestinsä poistettaisiin sivustolta. Pyyntöön ei vastattu mitenkään, ja yli sadan naisen ryhmä jatkoi raivokkaasti vastapalautteen antamista. Sirpalle tulivat pintaan muistot 12 vuotta kestäneestä työpaikkakiusaamisesta.

Kun blogikiusaaminen ei ottanut laantuakseen, Sirpa kysyi poliisilta, mitä hän voisi asialle tehdä. Sirpa kirjoitti pian blogia pitävälle naiselle, että hän on ottanut asioista selvää ja voi tehdä tutkimuspyynnön kirjoittelusta. Pahaksi onneksi viestistä jäi pois yksi tärkeä sana: ylläpitäjä.

– Minun olisi pitänyt kirjoittaa, että minä teen asiasta tutkimuspyynnön ylläpitäjälle. Mutta ylläpitäjä-sana jäi kokonaan pois, Sirpa harmittelee.

Siitäkös vasta meteli syntyi. Sirpa epäilee, että siinä mielentilassa bloginpitäjä tuskin salasi hänen henkilökohtaisia tietojaan tai sähköpostejaan muilta lukijoita.

– Olin aivan shokissa. Juttelin terapeuttini ja pappiystävän kanssa, mitä voin tehdä. Pyysin vielä ylläpitäjää välittämään viestiä bloginpitäjälle, ettei minun ollut tarkoitus loukata ketään, Sirpa muistelee.

Colourbox.com

Herättää ihmetystä

Sirpa ei vieläkään ymmärrä, miten satapäinen naislauma käy yhdessä tuumin yhden ihmisen kimppuun. Eikä kukaan käytä omaa järkeä? Muutama henkilö puolusti Sirpaa ja yritti vakuuttaa, ettei tämä tarkoittanut pahaa.

Sirpa on turhaan odottanut anteeksipyyntöä tai mitään muuta yhteydenottoa bloginpitäjältä.

– Hetken mietin, miten voisin taistella tuulimyllyjä vastaan. Pidin kuitenkin viisaampana antaa asian olla, Sirpa toteaa.

Ylläpitäjä ilmoitti, että asiaa tutkitaan ja ilmeisesti bloginpitäjä on saanut tiedon ylläpitäjältä, koska Sirpan kirjoittamat viestit vihdoin poistettiin. Sotatantereena toiminut blogikin on pantu salasanan taakse.

Nyt koko tapaus on menneen talven lumia, mutta tapahtumahetkellä se aiheutti Sirpalle unettomia öitä. Sirpa lohduttautui sillä, ettei hän ainakaan itse ole tehnyt mitään väärää. Hän jatkaa edelleen blogien seuraamista, vaikka ei enää kommentoikaan niitä.

*) Nimi muutettu

Studio55.fi/Anette Lehmusruusu

Tuulikin, 64, ja Kimmon, 40, pitkä rakkaustarina – Näin suhde toimii!

Railin kaukosuhde on kukoistanut 25 vuotta: Joka kerta kuin uudet treffit

Kuvat: Colourbox.com


Onko sinulla tarina kerrottavanasi?

Studio55.fi etsii jatkuvasti mielenkiintoisia tarinoita netissä kerrottavakseen ja kannustukseksi muille vaikeassa elämäntilanteessa eläville. Oletko selvinnyt vaikeasta sairaudesta tai onko tuttavallasi takanaan aivan huikea elämä eriskummallisine sattumuksineen? Myös pienempien ja suurempien järjestöjen teot ja muiden hyväksi toimivat aktiiviset ihmiset kiinnostavat meitä.

Ota meihin yhteyttä, niin ehkä kerromme studio55:läisille juuri sinun selviytymistarinasi. Lähetä tarinasi lomakkeen kautta tai sähköpostilla osoitteeseen studio55(at)mtv3.fi. Korvaathan osoitekentässä (at)-kohdan @-merkillä.

Lisää aiheesta:

20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luuletHyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaaJo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolellaSyöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinollaViisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessaHikoilu on kiinni koosta, ei sukupuolesta
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa