Ylivieska-Raahen käräjäoikeus päätti lähettää kahdesta murhasta syytetyn 43-vuotiaan miehen mielentilatutkimukseen. Puolustus pyysi miehelle mielentilatutkimusta eikä syyttäjä vastustanut vaatimusta, vaan näki sen tarpeelliseksi.
Miestä syytetään 25-vuotiaan naisen ja 65-vuotiaan äitinsä murhista. Molemmat henkirikokset tapahtuivat viime syyskuussa Raahessa.
Mies kiistää murhat, mutta hän myöntää tappaneensa naiset.
Mies ei osallistunut itse oikeuden istuntoon, vaan hän seurasi sitä videoyhteyden välityksellä Turun vankimielisairaalasta.
Syyttäjä vaatii elinkautista vankeutta
Murhia koskeva oikeudenkäynti päättyi tänään Raahessa.
Syyttäjän mukaan kahdessa henkirikoksessa täyttyy murhan tunnusmerkistö, koska teot tehtiin erityisen raa'alla ja julmalla tavalla ja niissä käytettiin vakaata harkintaa.
– Uhrit ovat varmasti olleet kauhuissaan ja tunteneet kipua ja kärsimystä tilanteessa. 25-vuotias nainen oli voimakkaassa humalatilassa ja hän pyrki pakoon mieheltä. Hänellä ei ollut mitään mahdollisuutta puolustautua. Äidille tilanne tuli täysin yllättäen ja hän pyrki pakoon, kihlakunnansyyttäjä Emilia Mourujärvi kertoi.
Syyttäjän mukaan mies myös varautui nuoren naisen surmaamiseen, koska hän kantoi teräasetta mukanaan yökerhossa. Myös äidin kohdalla mies käytti syyttäjän mukaan vakaata harkintaa.
