Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MT: Metsäpalot aiheuttavat liikennettä vastaavat hiilidioksidipäästöt – palot roihahtavat nyt alueilla, joilla paloriski oli ennen pieni

1:11Drone tallensi Muhoksen metsäpalojen laajuuden – satojen hehtaarien paloa sammutetaan vielä pitkäänDrone tallensi Muhoksen metsäpalojen laajuuden. Tulipalon jälkisammutustyöt jatkuvat edelleen.
Julkaistu 06.07.2020 05:00

MTV UUTISET

Metsäpalot ovat mittava kasvihuonekaasupäästöjä aiheuttava ongelma, kirjoittaa Maaseudun Tulevaisuus.

Ilmatieteen laitoksen tutkimusprofessorin Risto Makkosen mukaan esimerkiksi vuonna 2018 niistä aiheutuivat 2,1 gigatonnin hiilidioksidipäästöt. Määrä on samaa suuruusluokkaa kuin koko maailman liikenteen aiheuttamat hiilidioksidipäästöt.

Jos vertailuun otetaan vain EU-maiden aiheuttamat päästöt, ne kalpenevat metsäpalojen päästöjen rinnalla.

– Paloista tulee keskimäärin tuplaten sen verran päästöjä kuin EU-maiden hiilidioksidipäästöt ovat, Makkonen listaa Maaseudun Tulevaisuuden haastattelussa.

– Kiinalaistutkijoiden tekemän riskiluokituksen mukaan suurin riski pinta-alaltaan laajoille metsäpaloille on Venäjällä. Sen perässä listalla tulevat Kanada, Angola ja Brasilia.

Venäjällä on arvioitu palaneen viime vuonna 13 miljoonaa hehtaaria metsää. Määrä on noin puolet Suomen metsien kokonaispinta-alasta. 

Lue myös: Drone tallensi Muhoksen metsäpalot, tältä massiivinen roihu näyttää taivaalta käsin!

Saksalaistutkija huolissaan Euroopan metsistä

Eurooppa ei ole riskialueiden kärkipäässä, mutta saksalaistutkija Alexander Held Euroopan metsäinstituutista (EFI) on huolissaan siitä, että paloja roihahtaa nykyään sellaisilla alueilla, joilla riski aikaisemmin oli pieni. Tämä on nähty Keski- ja Pohjois-Euroopassa. 

Esimerkiksi Hollannissa syttyi huhtikuussa palo, jota sammutettiin vielä kesäkuussakin.

Pohjois-Euroopassa suurpaloja on syttynyt viime vuosina Ruotsissa, jossa paloi vuonna 2018 peräti 25 000 hehtaaria metsää.

Suomessa palaa 500 hehtaaria metsää vuodessa

Suomessa on palanut keskimäärin alle 500 hehtaaria metsää vuodessa. 

– Riskit kasvavat meilläkin, kun ilmasto lämpenee. Sattuu vain jokin tilanne, että tulee kova tuuli ja palo pääseekin leviämään, Luonnonvarakeskuksen tutkija Ilkka Vanha-Majamaa varoittaa Maaseudun Tulevaisuudessa.

Suomen parempaa tilannetta selittää tutkijoiden mukaan Suomen tilkkutäkkimäinen metsätilarakenne.  Myös metsätieverkosto on selvästi tiheämpi, vapaapalokuntajärjestelmä ehtii apuun nopeasti ja paloja valvotaan myös lentämällä. Korkeuserot ovat Ruotsissa otollisemmat palojen etenemiselle.

Suopalot ovat pahimpia

Metsäpaloista pahimpia kasvihuonekaasujen päästöjen aiheuttajia ovat suopalot.

Indonesian suopaloista aiheutui pahimmillaan vuosien 1997 ja 1998 vaihteessa muutamassa kuukaudessa saman verran hiilidioksidipäästöjä kuin Euroopan koko teollisuudesta, liikenteestä ja asumisesta vuodessa yhteensä.

Nyt Indonesiassa on tehty päätös nostaa öljypalmuplantaaseiksi kuivattujen suoalueiden vedenpintaa turpeen hajoamisen ja paloherkkyyden hillitsemiseksi.

Lue myös: "Maapallon keuhkoja" tuhoutui tuhansia neliökilometrejä – Brasilian sademetsää hävitettiin viime vuonna 85 prosenttia enemmän kuin aiemmin

Lisää aiheesta:

Metsäpalojen määrä lisääntyy rajusti lähivuosikymmeninä – Entistä useammin palot raivoavat myös soilla, kosteikoilla ja arktisilla alueillaIlmastonmuutos lisää metsäpalojen riskiä Pohjois-Euroopassa – tutkijat vaativat uusia laitteita havaita, hillitä ja ennakoida palojaKalajoen metsäpalo on suurin vuosikymmeniin – Suomen palot kuitenkin kalpenevat maailmalla riehuvien tulimerien rinnallaTiesitkö? Kuivien alueiden luonto on sopeutunut jopa jättimäisiin maastopaloihin – Suomi säästynyt suurpaloilta naapurimaitaan paremmin: "Tehometsätalous on saanut aikaan tällaisen rakenteen"Mitä Amazonilla tapahtuu alueella riehuvien jättipalojen jälkeen? WWF: "Jos siellä karja laiduntaa, ei se palaa enää metsäksi"Vaikuttava video paljastaa valtavan metsäpalon karut jäljet – voivat jäädä luontoon vuosikymmeniksi: Näin ilmastonmuutoksen odotetaan vaikuttavan suureen paloriskiin Suomessa
MetsäpalotIlmastonmuutosEurooppaIlmatieteen laitosKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Metsäpalot
  • 21.10.17:14
    EU

    EU-parlamentti hylkäsi esityksen metsien monitoroinnista – höllentää myös kiistellyn metsäkatoasetuksen ehtoja

  • 9.9.05:00
    Sää

    Elokuu oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian kolmanneksi lämpimin

  • 10.8.14:03
    Sää

    Taivaankappaleet nyt upeissa väreissä – "Kannattaa bongailla!"

  • 8.7.17:19
    Ranska

    Maasto- ja metsäpalot riivaavat Ranskaa ja Espanjaa

  • 5.6.12:13
    Sää

    Suomessa nyt poikkeuksellisen hienoja auringonlaskuja – tässä syy