Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Maapallon keuhkoja" tuhoutui tuhansia neliökilometrejä – Brasilian sademetsää hävitettiin viime vuonna 85 prosenttia enemmän kuin aiemmin

Julkaistu 15.01.2020 05:22

MTV UUTISET – STT

Brasiliassa Amazonin sademetsää hävitettiin viime vuonna 85 prosenttia enemmän kuin edellisenä vuonna, käy ilmi tuoreista tilastoista.

Sademetsää tuhoutui yli 9 000 neliökilometriä, mikä on Brasilian kansallisen avaruustutkimusinstituutin mukaan enemmän kuin viiteen vuoteen. Vuonna 2018 metsää hävitettiin vajaat 5 000 neliökilometriä.

Lue myös: Salametsurit tappoivat Amazonin sademetsää suojelleen alkuperäiskansan jäsenen Brasiliassa – antoi haastattelun vain pari kuukautta aiemmin: "Toisinaan pelkään, mutta meidän pitää toimia"

Tiedot on koottu satelliittijärjestelmällä, joka seuraa metsien hävittämistä reaaliajassa.

60 prosenttia Amazonista sijaitsee Brasiliassa. Viime vuonna Brasilian pohjoisosia peittävää Amazonin sademetsää piinasivat laajat metsäpalot. Edellisvuoteen verrattuna palojen määrä kasvoi 30 prosenttia. Paloja oli lähes 90 000.

Ilmastonmuutosskeptikkona tunnettu Brasilian presidentti Jair Bolsonaro on Amazonin alueella harjoitetun maanviljelyn ja kaivostoiminnan puolestapuhuja. Hän ajautui viime vuonna diplomaattisiin kiistoihin Euroopan maiden kanssa Amazonin tilasta.

Ihmisoikeusjärjestö Human Rights Watch vaati eilen Bolsonaroa muuttamaan ympäristöpolitiikkaansa. Järjestö syyttää Bolsonaroa metsien hävittämisestä ja siitä, että tämä on kehottanut hyökkäämään metsien puolustajia vastaan.

Lue myös: Amazonin metsäkato on vuosikymmenen suurinta – metsää tuhotaan vauhdilla

Lisää aiheesta:

Amazonin sademetsää tuhoutui alkuvuodesta jälleen ennätysmäärä – sademetsä on ihmiskunnan kohtalonkysymysAmazonin sademetsien tuho kiihtyy – alkuvuoden aikana maapallolle elintärkeää metsää on hakattu ja poltettu yli 1 200 neliökilometriäBrasilian sademetsiä tuhottiin tammikuussa ennätystahtiin – presidentti Bolsonaro haluaisi alkuperäisasukkaiden maille vielä lisää kaivoksia, maanviljelystä ja vesivoimaaAmazonin sademetsä tuhoutuu kiihtyvää vauhtia – vuodessa turmeltui viisi kertaa Lontoon kokoinen alueMaapallon keuhkot ovat tuhoutumassa: Hirvittävät tulipalot riepottelevat Amazonin sademetsiä – "99 prosenttia näistä tulipaloista on ihmisen aiheuttamia""Tämä on ihmisten syytä" – Metsäpalot riepottelevat Amazonin sademetsää Brasiliassa ennätysvauhtia: Satelliittikuvista näkyy järkyttävä tuho
BrasiliaYmpäristöMetsäpalotUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Brasilia
  • 26.11.05:23
    Ulkomaat

    Bolsonaro aloitti 27 vuoden vankeuden

  • 23.11.21:32
    Ulkomaat

    Ex-presidentti Bolsonaro perusteli jalkapantansa tärvelemistä: "Olin vainoharhaisuuden vallassa"

  • 23.11.17:07
    Ilmastonmuutos

    Brasilian ilmastokokouksessa otettiin vain pieniä edistysaskelia – "Yhdysvaltoja oli ikävä"

  • 22.11.22:20
    Ilmastonmuutos

    Ilmastokokous venyi taas yliajalle – lopputulos pettymys EU:lle ja ympäristöjärjestöille

  • 21.11.20:33
    Ilmastonmuutos

    Ministeri Multala MTV:lle: Ilmastokokous uhkaa päättyä ilman tulosta – "Tilanne on erittäin haastava"