Paalupaikalta Turkin GP:hen startannut Racing Pointin Lance Stroll jäi lopputuloksissa yhdeksänneksi, kun taas kolmosruudusta startannut tallikaveri Sergio Pérez oli ruutulipulla toisena.
LUE MYÖS: Valtteri Bottas lytättiin maanrakoon – asiantuntija nosti nyt esiin todellisen syyn toistuvien pyörähdysten taustalla
LUE MYÖS: Michael Schumacherin lähipiiriläinen paljastaa: isä seuraa poikansa Mickin nousua kohti F1-tasoa
Stroll johti kilpailua alun varikkokäyntejä lukuun ottamatta aina 36. kierrokselle saakka, kunnes Racing Point päätti ottaa kanadalaiskuljettajan toisen kerran varikolle. Uusilla renkailla radalle palattuaan Stroll ei kuitenkaan kyennyt enää samanlaiseen vauhtiin kuin kilpailun alussa, jolloin hän oli repinyt toisena ajaneeseen Péreziin kymmenen sekunnin kaulan.
Toisen varikkokäyntinsä jälkeen Stroll oli 20 sekunnin päässä Pérezistä, ja tallikaverusten välinen ero tuplaantui seuraavien kymmenen kierroksen aikana, vaikka Pérez ajoi jo erittäin kuluneilla renkailla. Pérez jatkoi samoilla renkailla loppuun asti.
Kilpailun jälkeen Racing Pointille selvisi, että Strollin auton etusiiven alapinnassa oleva ilmanohjain oli vaurioitunut, mikä oli vienyt osan auton aerodynaamisesta suorituskyvystä.

