Iivo Niskanen oli suvereeni ykkönen maastohiihdon maailmancupin 15 kilometrin perinteisen kisassa Viron Otepäässä sunnuntaina.
Alla olevalla videolla Tulosruudun raportti Suomen hiihdon tilasta ja Jari Isometsän kommentit asiasta.
Niskanen sanoi alkuviikolla olevansa paremmassa kunnossa kuin vuosi sitten ennen olympialaisia. Lausunto näyttää pitävän paikkansa.
Matkan puolustava maailmanmestari otti kisan haltuunsa alusta lähtien ja jätti toiseksi tulleen Venäjän Aleksandr Bolshunovin 15,9 sekunnin päähän. Kolmas oli Norjan Didrik Tönseth (+46,4).
LUE MYÖS: Urheilugaala vaati veronsa – Iivo Niskanen: En olisi pystynyt tähän tulokseen eilen
Voitto on Niskaselle uran kolmas maailmancupissa – kaikki samalta matkalta. Hän pääsee paraatimatkalleen myös MM-kisoissa Seefeldissä. Kisa on ohjelmassa 27. helmikuuta.
Myös Ristomatti Hakola hiihti upean kilpailun. Hän teki yhteistyötä Niskasen kanssa kisan toisella puolikkaalla ja nousi yhdeksänneksi – se on Hakolan uran paras sijoitus maailmancupin normaalimatkoilla.

