Viikonloppuna päättyneen maastohiihdon maailmancupin kisakalenterissa oli 27 henkilökohtaista kilpailua ja kaksi viestiä. Suomalaisten osanotto herätti ihmetystä MTV Katsomon Hiihtoniilot-ohjelmassa.
Eturivin nimistä ahkerimpiin lukeutuivat Jasmi Joensuu ja Jasmin Kähärä, jotka kilpailivat 22 kilpailussa. Pirteästi kaudella hiihtänyt Johanna Matintalo esiintyi 18 kertaa, samoin Vilma Ryytty. Miehistä Lauri Vuorinen hiihti 20 kilpailussa, mutta Iivo Niskanen ja kauden onnistujiin kuulunut Arsi Ruuskanen vain kymmenessä.
Joni Mäki nähtiin lähtöviivalla vain 16 kertaa, Kerttu Niskanen 14 ja Niko Anttola 15.
Maailmancupin kokonaiskisan kärkikymmeniköstä Johannes Hösflot Kläbo hiihti 25 kilpailussa, uransa päättäneet Federico Pellegrino ja Jessie Diggins 28 kisaa. Myös esimerkiksi yhdysvaltalainen Gus Schumacher ja Sveitsin Nadine Fähndrich ylittivät 20 kilpailun rajan reippaasti.
– Tämä on suomalainen on tapa, että kilpaillaan jonkin verran valikoidusti ja halutaan kilpailla vain sellaisissa kilpailuissa, joissa on mahdollisuus pärjätä tai kun ollaan hyvässä kunnossa, MTV Urheilun asiantuntija Jari Isometsä sanoi.
– Olen myös huomannut, että jos suomalaisella hiihtäjällä tulee vähän sairastelua, sitten ollaan kolme viikkoa pois kisoista.
Lue myös: Hiihtoniilot: Maajoukkueen valmennus on putsattava – "Hän on työnsä ja näyttönsä antanut"
Isometsän mukaan kilpaileminen olisi aina paras harjoitus.
– Monesti suomalaiset sanovat, että tässä on hyvä paikka pitää harjoitustauko.
Taustalla vaikuttaa Isometsän näkemyksen mukaan suomalainen ideologia peruskestävyysharjoittelusta.
– Suomalainen ajatus (harjoitustauosta) perustuu usein aerobiseen harjoitteluun. Ajatellaan, että perustan on toimittava. Ja jotta se perusta toimisi, aerobista harjoittelua pitää tehdä. Sitten pelätään, että kun hiihdetään kilpaa paljon, perusta pettääkin. Tässäkin tapauksessa urheilijat ovat kuitenkin niin kokeneita, ja he ovat tehneet perustyötä jo vuosikausia, ettei se pohja sieltä mihinkään karkaa.
– Milloin ymmärrämme, että se on väärä idea?
Kävelyvauhdilla tehtävä harjoittelu ei palvele kilpahiihtoa, linjaa Isometsä. Katso keskustelu kilpailumääristä ja suomalaisten harjoittelusta artikkelin yläosan videolta. Hiihtoniilojen kauden päätösjakso kokonaisuudessaan alapuolella ja MTV Katsomossa.
19:27Jakso 11 – Murheellisen kauden yhteenveto: Nyt on radikaalien toimenpiteiden aika
