Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Matti Nykänen purskahti vuolaaseen itkuun Jari Porttilan haastattelussa 1,5 vuotta sitten – uran maaginen suoritus herkisti legendan

5:02Matti Nykänen herkistyi itkuun Jari Porttilan haastattelussa 1,5 vuotta sittenMatti Nykänen Jari Porttilan haastattelussa 1,5 vuotta sitten.imago/Sven Simon/ All Over Press
Julkaistu 05.02.2019 11:40
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Edesmennyt mäkihyppylegenda Matti Nykänen herkistyi vuolaisiin kyyneliin puolitoista vuotta sitten Jari Porttilan haastattelussa muistellessaan suurmäen olympiavoittoaan Calgaryssa 1988.

LUE MYÖS: Jari Porttilan muistokirjoitus: Matti Nykänen odotti yhtä puhelua, jota ei koskaan kuulunut

Nykänen oli ennen suurmäkeä voittanut Calgaryssa jo normaalimäen olympiakullan. Suurmäen kilpailua jouduttiin siirtämään kahdesti kovan tuulen takia, kunnes kilpailu saatiin lopulta käyntiin 23. helmikuuta 1988.

Nykänen hyppäsi avauskierroksella uuden mäkiennätyksen 118,5 metriä ja meni kärkeen 7,1 pisteen erolla Norjan Erik Johnseniin.

Olosuhteet olivat kuitenkin kovat. Lämpöä oli lähes parikymmentä astetta, ja latu suli pala palalta hyppääjien alta. Johnsen oli hypännyt 114,5-metrisen avauskierroksen hyppynsä jälkeen toisella kierroksella 102 metriä, ja Nykäseltä vaadittiin vielä kelpo suoritusta voittoon.

Nykänen hallitsi vaikeat olot mestarillisella tavalla, leiskautti 107 metriä ja nappasi voiton 16,1 pinnan erolla ennen Johnsenia.


– Minulle tuli ajatus siitä, että nyt kannattaa vetää silleen, että oikein suunnata kaikki ja hivenen kevyesti pikkuisen ehkä ohi, muttet pamauta sitä sillä lailla. Pitää kontrolloida koko ajan, Nykänen kuvaili toisen kierroksen mietteitään Porttilan haastattelussa kyyneleet silmissä.

– Minä otin sen systeemin käyttöön ja laskin. Ja ottihan se kiinni perkeleesti, mutta nyt ei voi sitä täyttä tehoa laittaa sinne saatana – muutenhan tämä homma ei pelaa. Minä otin sen ja se meni 107 metriä ja voitin perkele 20 pisteellä sen koko kilpailun sitten.

– Minulla oli niin monta kuviota aina joka helvetin kelille, herkistynyt Nykänen päätti.

LUE MYÖS: Jari Porttila avaa Matti Nykäsen viimeisten vuosien taakkaa – "Se kyllä vaivasi häntä"

Nykänen putsasi Calgaryssa pöydän nappaamalla normaalimäen ja suurmäen kultiensa jatkoksi vielä joukkuemäessäkin voiton Suomen kanssa. Neljä vuotta takaperin Nykänen oli voittanut Sarajevossa suurmäen olympiakultaa ja normaalimäen olympiahopeaa.

11:28Nykäsen urheilu-ura on vertaansa vaillaJari Porttila puhuu videolla Matti Nykäsen elämästä.

Lisää aiheesta:

Toni Nieminen tokeni karmeasta näystä ME-ihmeeseen – himoitusta luksuspalkinnosta tuli talouspainajainen: "Sitä hyppyä maksoin aika pitkään""S******n pappa" – itävaltalaisen temppu sai Toni Niemisen kihisemään kiukusta, pian tärähti jättiyllätys: "Vieläkö hymyilyttää?"Nostalginen video: Rangaistuksena kotiin lähetetty Matti Nykänen joutui Anssi Kukkosen tentattavaksi – mäkikotka väisteli legendaarisilla selityksilläTässä uskomattomassa MM-kisassa Matti Nykänen löi läpi 18-vuotiaana - "Ensimmäisen metrin jälkeen ei nähnyt mitään"Matti Nykäsen joukkuekaveri muistaa pysäyttävät sanat 30 vuoden takaa: "Tuskin elämäni tulee niin paljon kantamaan kuin on metrejä tehty mäessä"Kirja: Matti Nykäsen olympiaeväät ihmetyttivät – puuroa sämpylöiden väliin ja kultakuntoon
Matti NykänenMäkihyppyUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

Matti Nykänen
  • 17.7.10:44
    Pia Nykänen

    Matti Nykänen olisi täyttänyt tänään 62 vuotta – Pia Nykäseltä koskettava päivitys

  • 4.2.09:16
    Pia Nykänen

    Pia Nykäseltä liikuttava kirjoitus kuusi vuotta sitten kuolleen Matti Nykäsen muistolle: "Ikuinen ikävä sinua"

  • 23.1.14:21
    Pia Nykänen

    Seiska: Pia Nykänen tapailee uutta miestä

  • 14.10.202419:03
    Eveliina Mäntykangas

    Matti Nykäsen Eveliina-tytär debytoi lavalla isästään kertovassa näytelmässä: "Alkuun se oli outoa"

  • 17.07.202414:15
    Pia Nykänen

    Tällainen oli edesmenneen Matti Nykäsen vaiherikas elämä