Martta puolustaa valmis- ja pakastinruokaa – katso lähetys
Marttaliiton kehittämispäällikkö Kaisa Härmälä muistutti Studio55.fi-lähetyksessä, ettei terveellisen syömisen tarvitse olla vaikeaa.
– Ei kaikki teollisesti muokattu (ruoka) ole välteltävää. Mutta pitäisi osata lukea niitä päällysmerkintöjä, että osaisi ostaa sieltä niitä hyviä tuotteita, koska kyllä niitäkin on. Kun ajattelee tätä nykyajan hektistä kiirettä, niin kyllä välillä voi ostaa valmistakin, kun osaa vain ostaa oikeanlaista. Parempi syödä hyvää valmista ruokaa kuin ihan vain napostella mitä sattuu, Kaisa Härmälä sanoi Studio55.fi-lähetyksessä.
Härmälä huomautti, että pikapuurojakin saa ilman lisättyä sokeria. Jos vaikka aamupalaksi tehty puuro ei sellaisenaan tunnu pitävän nälkää, siihen kannattaa lisätä esimerkiksi maitoa, raejuustoa tai mustikoita.
– Kotimaisia kasviksia ja marjojahan saa pakastimesta. Ja kun niitä kilohintoja rupeaa katsomaan, niin ne eivät ole paljonkaan kalliimpia kuin se, että itse pakastaa.
– Ja kaupassa on valmiiksi kuorittuja liemijuureksia, jos äkkiä haluaa jotain ja on pieni talous. Koska useinhan niistä jää hukkaan, jos ostat kokonaisen lantun ja elät yksin, Härmälä selitti.
Mitä muita neuvoja Härmälällä oli antaa? Katso lähetys yltä!
Uusimmat
-
20:08
Suomen Davis Cup -lohko arvottu – "Kaikki maat ovat kovia, kuten mekin"
-
20:07
Suora lähetys: Marin, Orpo ja Purra MTV:n Pääministeritentissä – seuraa hetki hetkeltä
-
20:06
Vaasan suuri tulipalo muuntajatehtaalla jatkunee tunteja – vaaratilanne alueella ohi
-
19:59
Kampaamoyritys ei antanut työntekijöiden pitää romanihametta vaan antoi potkut – tuomittiin syrjinnästä
-
19:58
YK:n yleiskokouksen mukaan ilmastotoimimattomuudesta voi tulla oikeudellisia seurauksia
-
19:54
92-vuotias teräsvaari juoksi pikamatkan hillittömään aikaan – muut jäivät sekuntikaupalla
-
19:43
Muistatko? Näin Marin, Orpo ja Purra esiintyivät uransa alussa
-
19:43
Hiihtäjien pelättiin joutuneen lumivyöryyn Urho Kekkosen kansallispuistossa – "Siellä on erittäin vaaralliset olosuhteet", palomestari varoittaa tuntureista
-
19:32
Oikeusoppinut osoittaa 16-vuotiaan pidätyksestä useita kohtia, joissa poliisin voimankäyttö menee yli: "Varsin dramaattinen video"
-
19:19
Dominik Hasekin veri kiehui – latasi rajua tekstiä Venäjä-linjauksista: "Ihmiselämä ei merkitse mitään sinulle"
-
19:17
Sydänkohtaus – kolminkertainen olympiavoittaja sairaalahoidossa
-
19:17
Lähteet: Näin Melania Trump suhtautuu Donald Trumpin mahdolliseen rikossyytteeseen
-
19:07
Poliisi epäilee useita henkilöitä viimeöisestä Lahden henkirikoksesta
-
19:01
"Kuvan lumipallokasa on nimeltään Nessi" – tämä otos tiivistää monen koiran talvisen ongelman
-
18:53
Petteri Sihvonen myöntää suoraan SM-liigan puolivälieristä: "Paha kahtiajako – odotin enemmän!"
-
18:31
Tutkijat löysivät ällistyttävän suuren mustan aukon: Massaltaan 30 miljardia kertaa suurempi kuin Aurinko
-
18:19
Venäjä: Jos teemme ydinasetestin, emme ilmoita siitä Yhdysvalloille etukäteen – MTV seuraa sotaa
-
18:13
Ukraina ei aio häätää Kiovan luolaluostarin munkkeja väkivalloin – "Ketään ei raahata ulos jaloista"
-
18:02
Yllättävät pakkaskelit syrjäyttivät orastavan kevään – tämä on tilanne luonnossa nyt
-
18:01
Salamavauhtia naimisiin menneet Heidi Willman ja Jarkka-rakas pakenivat häämatkalle – nauttivat kelluvasta aamupalasta altaalla
-
Lataa lisää