Rovaniemellä lyhytvuokraus repii kaupunkia kahtia, kun matkailun kasvun ja asuntopulan ristiriita pakottaa etsimään ratkaisuja lainsäädännöstä kaavoitukseen.
Rovaniemen matkailun kehittyminen nykyisiin mittoihinsa ei olisi ollut mahdollista ilman yksityisiä majoittajia eli lyhytvuokraajia. Yksi lyhytvuokrauksen muoto on Airbnb.
Lyhytvuokrattavat asunnot ovat kuitenkin pois tavanomaisesta asumiskäytöstä, mikä puolestaan aiheuttaa kaupungissa vuokra-asuntopulaa.
Lyhytvuokraus turistien tarpeisiin onkin jakanut Rovaniemen kahtia: osa puolustaa, osa vastustaa lyhytvuokrausta yhtä vakuuttavin sanankääntein.
Vastustajien mukaan lyhytvuokraus häiritsee vakituisia asukkaita.
– Totta tämä onkin, kun turistit usein tulevat revontuliretkiltään vasta aamuyöllä, yrittäjä Juho-Matti Pekkala myöntää MTV Uutisten haastattelussa.
Hän on kuitenkin sitä mieltä, että ongelmien osoittelun sijaan niitä voitaisiin ratkaista yhteistyössä.
– Tiedon jakaminen on ratkaisu.
Pekkala on Rovaniemen ympäristölautakunnan jäsen. Kyseinen lautakunta päättää mahdollisista uhkasakoista, joita Rovaniemellä on asetettu lukuisia.
