Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Liikennelääkärit Ylelle: Selvin päin ajava alkoholisti on vaarallisempi kuin kohtuukäyttäjä pienessä maistissa

Lehtikuva
Julkaistu 14.11.2016 09:49

MTV LIFESTYLE

Päihteiden suurkuluttajille sattuu enemmän vakavia kolareita selvin päin kuin muille pienessä maistissa, uutisoi Yle.

Päihderiippuvaiset näkyvät maamme tilastoissa, vaikka he eivät onnettomuushetkellä olisikaan humalassa tai muiden aineiden vaikutuksen alaisina.

– Päihdeongelmainen on aina riskikuljettaja. Taustalla voi olla myös mielenterveysongelmia. Päihteidenkäyttö heikentää kuljettajan toimintakykyä ja lisää onnettomuusriskiä. On tutkittu, että krapula ja univaje yhdessä ovat erityisen suuri riski rattiin nukahtamiselle, Suomen Liikennelääketieteen yhdistyksen puheenjohtaja, kertoo Ylen haastattelema neurologi Markku Sainio.

Liikennelääkärit yrittävät parhaillaan selvittää myös alkoholin aiheuttamien maksavaurioiden vaikutusta kolareihin. Tiedossa on, että vaurioitunut maksa ei pysty poistamaan kuona-aineita riittävän tehokkaasti, joten vaikka alkometri näyttäisi nollaa, voi kuljettajan elimistö olla sekaisin.

Sainion mukaan moni on huolissaan ikääntyneistä autoilijoista, mutta sitä ei ymmärretä, että pitkä ryyppyputki voi olla pahempi asia, vaikka puhaltaisikin nollat.

– Alkoholisti krapulassa on vaarallisempi kuin tavallinen autoilija sellaisessa pienessä 0,3 promillessa, Pohjois-Savon liikenneonnettomuuksien tutkijalautakunnan jäsen, lääkäri Juhani Kalsi sanoo Ylelle.

***

0:29Lastenvaunuja työntävä äiti juoksee suoraan rekan eteen

Lisää aiheesta:

Päihdelääkäri kumoaa yleisen alkoholimyytin – "En millään voi suositella"Liikenneturva: Näin paljon rattijuopumuksesta kärähtäminen maksaa keskituloiselleMilloin voi istua rattiin ryyppäämisen jälkeen? Lääkäri varoittaa alkoholin, sairauksien ja lääkkeiden vaikutuksista ajamiseen!Liikennelääkäri tehostaisi huuruissa ajavien valvontaa – kritisoi rajusti onnettomuustilastointiaRattijuoppo on yhä useammin huumekuskiMoni ratissa promillen lääketokkurassa – professori vaatii ajokieltoa kolmiolääkkeiden käyttäjille
RattijuopumusAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Rattijuopumus
  • 31.10.08:34
    Liikenne

    Ministeri: Uusien kuskien promilleraja alas

  • 30.10.05:15
    Rikospaikka

    Rattijuoppo yritti tappaa jalankulkijan Turussa – video näyttää auton ilmalennon Aurajoen sillalla

  • 29.10.14:07
    Kotka

    Törkeästä rattijuopumuksesta epäilty Kotkan kaupunginjohtaja jatkaa tehtävässään

  • 26.10.11:18
    Lahti

    Huumepäissään ajanut kortiton nainen pysäytettiin: Hetkeä myöhemmin kerrostalon ovilasi koki kovia

  • 6.10.08:15
    Oulu

    Oululainen narahti kahdesti