Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miksi nuoret kuskit ottavat riskejä? Syy löytyy aivoista

10:22Kaasujalka, kaveripaine ja kännykkä ovat nuorten kuskien riskitekijöitäKatso koko haastattelu videolta. Haastattelussa Liikenneturvan koulutuspäällikkö Satu Tuomikoski sekä Traficomin johtava asiantuntija Inkeri Parkkari.
Julkaistu 14.04.2025 15:11
Toimittajan kuva

Mikael Mikkonen

mikael.mikkonen@mtv.fi

Millaiset tekijät ovat riski nuorten liikenneturvallisuudelle?

Nurmijärvellä on tapahtunut tänä vuonna kaksi liikenneonnettomuutta, joissa on kuollut kaikkiaan kuusi nuorta. 

Viimeisin vakava onnettomuus Nurmijärvellä tapahtui perjantaina 4. huhtikuuta. Onnettomuuteen on arvioitu liittyvän liian suuri tilannenopeus.

Liikenneturvan koulutuspäällikkö Satu Tuomikoski kommentoi viime keskiviikkona Huomenta Suomessa, että nuorten liikenneonnettomuudet eivät ole mitenkään uusi ilmiö.

– Liian suuri tilannenopeus on myös yleensä aika monessa kuolemaan johtaneessa onnettomuudessa yksi taustatekijä.

Traficomin johtava asiantuntija Inkeri Parkkari huomauttaa, että nuorten aivot ovat vasta kehittymisvaiheessa. Ihmisen aivot kehittyvät jopa parikymppiseksi saakka.

– Se tarkoittaa sitä, että nuoret eivät havaitse riskejä samalla tavalla kuin vanhemmat ihmiset, ja he eivät koe pelkoa samalla tavalla kuin vanhemmat ihmiset.

Osaltaan myös sosiaalinen ja kulttuurinen ympäristö voi vaikuttaa nuoren liikennekäytökseen.

– Lähipiirin esimerkillä, opetuksella ja koulutuksella on vaikutusta, Parkkari sanoo.

Lue myös: Mikä on pielessä Nurmijärven ajokulttuurissa? Paikalliset kertovat törkeistä ylinopeuksista

Nykyisin on turvallisempaa

Liikenneturvallisuus on viimeisen parinkymmenen vuoden aikana parantunut huomattavasti. Tästä kertoo esimerkiksi se, että liikennekuolemat ovat vähentyneet vuosien mittaan yli puolella.

– Kehitystä ei ole tapahtunut vakavien loukkaantumisten osalta, siinä mennään valitettavasti aika tasaisessa tilanteessa, Parkkari kertoo.

Kohentuneista lukemista huolimatta nuorella on edelleen korkeampi riski kuolla onnettomuudessa verrattuna muuhun väestöön.

Liikenneturvallisuutta on parantanut autojen turvatekniikka, mutta myös ihmisten käyttäytyminen on vaikuttaa asiaan.

– Haluan uskoa myös sen, että on tehty säännöllisesti liikennekasvatustyötä ja parannettu liikenneympäristöjä, Tuomikoski toteaa.

Miten nuorten liikenneturvallisuutta voisi asiantuntijoiden mielestä parantaa? Katso yllä olevalta videolta koko haastattelu.

Lue myös: 

MTV seurasi turmatien liikennettä Nurmijärvellä – jotain oli opittu

Animaatio paljastaa: Näin Nurmijärven tragedia tapahtui

Nurmijärvellä rytissyt jälleen: Pelastuslaitos kolaripaikalla Hongisojantiellä

Nurmijärvellä ollut useita kuolonkolareita viime vuosina

Kommentti: Kotikyläni tarvitsee ryhtiliikkeen liikennevalvonnassa ennen kuin seuraava nuori kuolee

Lisää aiheesta:

Matti lähes kuoli liikenneonnettomuudessa – valistaa nyt muita: "Ihmiset saavat itse miettiä"Nuoret törttöilevät ennenaikaiseen hautaan liikenteessä – uusin tragedia LohjallaHarvinaisen synkkä vuosi nuorten liikennekuolemissa: Asiantuntijalta kolme keinoa onnettomuuksien vähentämiseksiKuolemaan johtaneet liikenneturmat hiljentävät myös kuljetusalan ammattilaiset – auton rakenne on haaste koko alalle: "Näitä tapauksia ei saisi olla lainkaan"Nuorten liikenneturvallisuus on Suomessa alle EU:n keskitason, mutta poliisin mukaan silti parempi kuin koskaan: "Syyllistämisen sijaan annettava valmiuksia""Tutussa miljöössä ja yöaikaan" – kokenut poliisi: Nuoret ottavat tarpeettomia riskejä liikenteessä, koska valvonta on olematonta
LiikenneturvallisuusNuoretLiikenneonnettomuudetLiikenneHuomenta SuomiAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Liikenneturvallisuus
  • ke19:33
    Talvi

    Talvi yllätti autoilijat karusti Venäjällä

  • ke19:15
    Pysäköinninvalvonta

    Käsittämätön parkkeerausilmiö: "Pysäköinnintarkastajat eivät voi ymmärtää"

  • ma11:35
    Ajokortti

    17-vuotiaille kuljettajille esitetään öistä ajokieltoa

  • 25.10.12:10
    Renkaanvaihto

    Älä jätä väliin renkaidenvaihdossa: Turhaksi koettu toimenpide on ehdottoman tarpeellinen

  • 21.10.11:12
    Autokoulu

    Yhä useampi opettaa omaa lastaan ajamaan autoa – vanhemmilta erikoisia pyyntöjä autokouluille