Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Lewis Hamiltonin isä häipyi pitkäksi aikaa F1-varikolta – tähtikuski avautuu väleistä: ”Menetimme sen, mikä on tärkeintä”

Anthony Hamilton puristi poikaansa vuoden 2019 mestaruuden varmistuttua.
Anthony Hamilton puristi poikaansa vuoden 2019 mestaruuden varmistuttua.imago images/HochZwei/ All Over Press
Julkaistu 06.02.2020 07:32
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Poikansa Lewis Hamiltonin F1-uran alussa tiiviisti mukana kisoissa kulkenut isä Anthony on viime vuosina nähty enää vain toisinaan paikalla kisatapahtumissa. Nyt kaksikko on viettänyt paljon aikaa yhdessä kausien välissä.

Anthony Hamilton toimi poikansa managerina tämän F1-uran alkuvuosina. Tähtikuski on monesti myöhemmin julkisesti kiittänyt isäänsä vaatimattomien olojen kääntämisestä mahdollisuudeksi menestyä.

Vuonna 2010 tapahtui kuitenkin käänne, kun Lewis Hamilton katkaisi managerisuhteen. Tämän jälkeen Anthony on ollut varikolla paikalla säästeliäästi.

Nyt Hamiltonit ovat etsineet kadonnutta yhteyttään matkustelemalla yhdessä kausien välissä.

– Isälläni ja minulla ei ole ollut aivan helpoin suhde, Hamilton tunnustaa Instagram-viestissään.

– Matkalla menestykseen kaikki sen meille luoma paine ja menestyksen tavoitteluun uppoutuminen sai meidät menettämään näkökyvyn sille, mikä on tärkeää; meidän suhteemme.

– Ajan myötä menetimme isä–poikasuhteen, ja se on ollut jotain, jonka me molemmat olemme halunneet takaisin niin kauan, hän jatkaa.


Lewis Hamiltonin mukaan suhde on palautunut viimeisten parin vuoden aikana normaaliksi.

– Tällä talvitauolla pyysin isääni tulemaan luokseni, jotta voimme viettää aikaa yhdessä. Vain me. Emme ole tehneet tätä ennen, joten viimeinkin laatuajan viettäminen hänen kanssaan toi minulle niin paljon onnea, Lewis Hamilton iloitsee.

– Et voi valita perhettäsi, mutta voit saada (suhteen) toimimaan, vaikka teillä olisi mitä eroja. He ovat niitä, jotka ovat tukenasi, kun sinulla ei ole mitään muuta.


Lisää aiheesta:

Lewis Hamiltonin "Mercedes-avioliitto" päättymässä? Näin tallipomo kuvaili poikkeuksellista suhdetta tähtikuskin kanssa – "Voimme olla brutaalisti rehellisiä"Sebastian Vettel avoimena: Kimi Räikkösen kanssa on mahdotonta riidellä – "Jos niin käy, vika on itsessäsi"Ferrari-pomon ja Lewis Hamiltonin tapaaminen kohautti F1-piirejä – mestari paljasti totuuden huhumyllyn taustalla: "Asia ei vaivaa minua"Tämä nainen on Lewis Hamiltonin salainen ase – "Yksi hienoimmista asioista, joita minulle on tapahtunut"Lewis Hamilton paljasti yllättävän yksityiskohdan yhteistyöstään Valtteri Bottaksen kanssa – toivoi asiaan muutostaLewis Hamilton ylistää Bottas-suhdettaan jopa Trump-tyylisin superlatiivein: ”Paras tallikaveruus ikinä F1-historiassa!”
F1Lewis HamiltonUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • ti16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • ma12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"

  • ma10:53
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamiltonille riitti – "Irtaudun täysin yhteiskunnasta"

  • 7.12.17:52
    Moottoriurheilu

    F1-mestari Lando Norris puhkesi kyyneliin