Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lakiin jäänyt porsaanreikä mahdollistaa "yksittäisen henkilön kohtuuttoman hyödyn" – hallitus haluaa korjauksen pikavauhdilla

2:06Romutuspalkkio alensi autojen ikääVuoden 2018 romutuspalkkiokampanja alensi liikennekäytössä olevien autojen autojen ikää.
Julkaistu 15.01.2021 17:58

Ville Järveläinen

Hallitus esittää henkilöautojen romutuspalkkiota koskevan lain pikaista tarkentamista siten, ettei palkkioita voisi niputtaa.

Pääministeri Sanna Marinin (sd) hallitus esittää, että henkilöautojen romutuspalkkiota koskevaa lakia tarkennetaan pikaisesti siten, ettei palkkioiden niputtaminen olisi mahdollista.

Joulukuun alussa voimaan astuneessa laissa ei ole määritelty selkeästi ylärajaa tuen enimmäismäärälle, mikä on mahdollistanut useiden romutuspalkkioiden ketjuttamisen ja uuden vähäpäästöisen auton ostamisen teoriassa jopa pelkillä romutuspalkkioilla. Tämä ei kuitenkaan ole tarkoituksenmukaista.

– Lakimuutos varmistaisi sen, ettei yksittäinen henkilö voi saada kohtuutonta hyötyä käyttämällä useita romutuspalkkioita yhden uuden auton hankintaan. Romutuspalkkioiden määrän rajaaminen yhteen varmistaisi myös, että valtion budjetissa romutuspalkkioihin varatut varat riittävät useamman uuden ajoneuvon hankintaan, Liikenne- ja viestintäministeriö toteaa tiedotteessaan.

LUE MYÖS: Tästä päivästä alkaen voit saada autokaupassa jopa 4 500 euron alennuksen – tämän se vaatii

Vuoden 2021 loppuun asti kestävällä romutuspalkkiokampanjalla on myös tarkoitus piristää koronaviruspandemian vuoksi hidastunutta uusien autojen kauppaa.

Romutuspalkkio 2020–2021

Romutuspalkkio on 2 000 euroa, kun se käytetään uuden vähäpäästöisen auton, esimerkiksi sähköauton, hankintaan. Palkkion voi käyttää myös uuden sähköavusteisen polkupyörän, joukkoliikenteen kausilipun tai joukkoliikenteen matkustusoikeutta sisältävän liikkumispalvelun hankintaan, jolloin palkkio on enintään 1 000 euroa.

Romutuspalkkion myöntämisestä ja valvonnasta vastaa Traficom. Hakemus romutuspalkkiosta on jätettävä viimeistään 31. joulukuuta 2021. Romutuspalkkiota maksetaan 31.3.2022 saakka.

LUE MYÖS: Hallitus esittää: Yli 10 vuotta vanhan auton voisi vaihtaa bussikorttiin tai sähköpyörään – autoalalla on sanansa sanottavana

Lähde: Liikenne- ja viestintäministeriö

Lisää aiheesta:

"Kansalaisten voitava luottaa viranomaisen toimintaan" – Traficom pyytää anteeksi romutuspalkkiosekoiluaan, tietää joutuvansa maksumieheksiLakimuutos voimaan tänään – nyt loppui autokaupoilla kikkailu valtion kustannuksella!Kokeilitko kepillä jäätä, kun hait romutuspalkkiota? Saattaa olla poliisiasia: "Selviä väärinkäytöksiä"Porsaanreikä ammottaa apposen auki – yksi sankari hakee Traficomilta suorastaan mammuttimaista romutuspalkkiotaTästä päivästä alkaen voit saada autokaupassa jopa 4 500 euron alennuksen – tämän se vaatiiHallitus esittää: Yli 10 vuotta vanhan auton voisi vaihtaa bussikorttiin tai sähköpyörään – autoalalla on sanansa sanottavana
AutotAutokauppaEnsirekisteröinnitSähköautotPäästötLait ja lainsäädäntöLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 09:15
    Liikennevalvonta

    Pelkäätkö "peltipoliisia"? Komisario vastaa kysymykseen legendaarisesta cd-levykikasta

  • Eilen07:34
    Liikennevalvonta

    Poliisi kertoo, kuinka paljon Suomessa on kameratolppia – tämä on yleisin seuraamus, jos "räpsähtää"

  • 13.9.11:55
    Auton huoltaminen

    Onko auton huolto ajankohtainen? Teppo Vesalaisen arvokas vinkki: "Säästin noin 700 euroa"

  • 12.9.17:59
    Takaisinkutsut

    Toyotalla mittava takaisinkutsu Suomessa

  • 12.9.15:25
    Hirvikolarit

    Poliisi jakoi hyytävän kuvan hirvikolaripaikalta: "Suosittelen vahvasti..."