Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hallitus esittää: Yli 10 vuotta vanhan auton voisi vaihtaa bussikorttiin tai sähköpyörään – autoalalla on sanansa sanottavana

2:06Romutuspalkkio alensi autojen ikääVuoden 2018 romutuspalkkiokampanja alensi autojen ikää.
Julkaistu 15.10.2020 06:28

Ville Järveläinen

Hallitus haluaa uuden romutuspalkkiokampanjan käyntiin pikaisella aikataululla. Lausuntokierrokselle lähteneessä esityksessä romutuspalkkion voisi saada myös sähköavusteiseen polkupyörään tai joukkoliikennelippuun. Autoalan mukaan romutusikäisillä autoilla ajavilla ei ole varaa ostaa uutta vähäpäästöistä autoa, mikäli niille kaavailtuja rajoituksia ei höllennetä.

Hallitus haluaa käynnistää joulukuun alussa uuden henkilöautojen romutuspalkkiokampanjan, joka kestäisi vuoden 2021 loppuun asti. Kampanjan budjetti olisi 8 miljoonaa euroa. Vastaavista kampanjoista on Suomessa kokemuksia vuosilta 2015 ja 2018.

Juuri lausuntokierrokselle lähteneessä esitysluonnoksessa  ehdotetaan, että palkkion vanhan auton romuttamisesta voisi tällä kertaa käyttää uuden auton ostamisen sijaan myös uuteen sähköavusteiseen polkupyörään tai joukkoliikennelippuun.

Liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakan mukaan uusi palkkiomalli auttaisi vähentämään liikenteen päästöjä, sillä sen avulla tuettaisiin joko vähäpäästöisen ajoneuvon hankintaa tai siirtymistä muihin liikkumismuotoihin.

LUE MYÖS: Suomen 10 myydyimmän auton joukossa jo kaksi täyssähkömallia

Tulisiko päästörajaa nostaa?

Hallituksen esityksessä  romutuspalkkio olisi enimmillään 2 000 euroa. Tämä maksettaisiin siinä tapauksessa, että vanhan auton tilalle hankittaisiin ladattava tai kaasukäyttöinen auto.

Täyssähköauton hankkiva voi yhdistää romutuspalkkioon myös 2 000 euron hankintatuen, joten vanhan autonsa tilalle täyssähköauton hankkiva voi saada valtion tukea enimmillään 4 000 euroa.

Palkkion voi saada myös alle 95 grammaa kilometrillä päästävän bensiini- tai dieselauton hankintaan, mutta niiden kohdalla palkkio jää tuhanteen euroon. Uusien ensirekisteröitävien autojen keskipäästöt ovat noin 127 grammaa kilometrillä.

– Tällä hetkellä bensiini- ja dieselautojen päästöt eivät muutamia yksittäisiä malleja lukuun ottamatta alita esitettyä päästörajaa, joten tuki kohdentuisi käytännössä vain ladattaville autoille ja kaasuautoille. Monella romutusikäisellä autolla ajavalla ei ole varaa hankkia tällaista autoa, kertoo Autoalan Keskusliiton toimitusjohtaja Pekka Rissa alan tiedotteessa.

Autoalan mukaan aiemmilla romutuspalkkioilla hankittujen autojen edullinen hinta ja kokoluokka osoittavat, että romutuspalkkion hyödyntäjät poikkeavat merkittävästi tyypillisistä uuden auton ostajista.

– Olisi tärkeää, että vuoden 2021 romutuspalkkiossakin energiatehokkaimmat edulliset bensiini- ja dieselautot saataisiin palkkion piiriin.

Vanhojen autojen korvaaminen uudemmilla ei kuitenkaan vain alenna liikenteen päästöjä, vaan myös parantaa turvallisuutta.

Romutuspalkkion yhteydessä romutetut autot on pääsääntöisesti otettu käyttöön 1990-luvulla, joten niistä puuttuvat viime vuosikymmenten aikana yleistyneet turvalaitteet, kuten ESC-ajonvakautusjärjestelmä, joka alkoi yleistyä autokannassa vasta 2000-luvun puolivälin jälkeen.

Vauhtia myös uusien autojen myyntiin

Romutuspalkkion käyttöönotolla pyritään myös elvyttämään koronaviruspandemian runtelemaa taloutta. Erityisesti uusien autojen myynti on ottanut tänä vuonna osumaa, sillä syyskuun loppuun mennessä uusia henkilöautoja oli pantu kilpien väliin kaikkiaan 73 403 kappaletta. Tämä lukema laahaa 16,5 prosenttia viime vuodesta.

Hallituksen tavoitteiden kannalta positiivista on kuitenkin se, että syyskuussa peräti joka neljäs uusi auto oli ladattavaa mallia.

LUE MYÖS: Pohjakosketus vasta tulossa: Näin pahasti tiedät-kyllä-mikä vanhentaa Suomen autokantaa

Lähteet: Liikenne- ja viestintäministeriö, Autoalan tiedotuskeskus

Lisää aiheesta:

Tällainen on auton hankkimiseen kannustava uusi romutuspalkkio – arvo jopa 2 500 euroaSähköautojen hankintatuet on käytetty loppuun, eikä lisää tipu – ministeri Harakka: "Täyttänyt tehtävänsä"Porsaanreikä ammottaa apposen auki – yksi sankari hakee Traficomilta suorastaan mammuttimaista romutuspalkkiotaLakiin jäänyt porsaanreikä mahdollistaa "yksittäisen henkilön kohtuuttoman hyödyn" – hallitus haluaa korjauksen pikavauhdillaTästä päivästä alkaen voit saada autokaupassa jopa 4 500 euron alennuksen – tämän se vaatiiAutoala kritisoi sähköautotukea – ei pidä reiluna
AutotAutokauppaPäästötLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen08:53
    Liikenneturvallisuus

    Yhtä asiaa autoilijat eivät tajua, ennen kuin poliisi pysäyttää – "Sattuu liikaa ja aivan turhaan"

  • 12.10.06:46
    Raskas liikenne

    Timo nukkuu autossaan makoisasti – tällainen on rekkakuskin liikkuva konttori

  • 12.10.06:35
    Autokoulu

    Yhä useampi opettaa omaa lastaan ajamaan autoa – vanhemmilta erikoisia pyyntöjä autokouluille

  • 11.10.12:15
    Liikenneturvallisuus

    Auto poistettu liikennekäytöstä? Huomioi tämä: "Ei pidä missään tapauksessa..."

  • 10.10.15:37
    Heijastimet

    Kuinka hyvin erilaiset heijastimet näkyvät pimeässä? Asiantuntijalta neuvo: "Sillä pääsee jo tosi pitkälle"