Avun maalaislääkäri Tapani Kiminkinen vastaa Studio55.fi-tv-lähetyksissä ja nettisivuilla katsojien kysymyksiin. Tällä kertaa haluttiin tietää yksinäisyyden syistä ja seurauksista. Alla Kiminkisen vastaus.
Sellainen yksinäisyys, joka ei ole henkilökohtainen valinta, yhdistyy moniin terveysvaaroihin. Krooninen stressi vaikuttaa lukuisiin sairauksiin rasittaen muun muassa sydäntä ja verenkiertoelimistöä sekä heikentäen vastustuskykyä. Siihen liittyy masennusta sekä käyttäytymisen muutoksia epäterveeseen suuntaan. Tarkemmat mekanismit ovat vielä tutkimuskohteina.
Ihmisen terveys lepää keittiön pöydällä, jolla on neljä tukevaa jalkaa, kuten lastenpsykiatri Raisa Cacciatore on hyvin esittänyt. Ensimmäisen jalan muodostavat lapsuuden kokemukset: minkälaiset eväät olemme elämällemme saaneet – tulevatko lapset kohdatuiksi rakkauden ja rajojen hengessä, mistä syntyy tunne minuudesta: kelpaanko minä. Siinä muodostuu myös kyky asettua toisen ihmisen asemaan sekä häpeän ja syyllisyyden tunteet.
Toisen jalan muodostavat ystävät, mikä on myös taiteen ja kulttuurin perusta: mikään taideteos/näytelmä/esitys ei ole mitään, elleivät ihmiset tule sitä katsomaan. Muodostuu yhteisöllisyyden kokemus.
Voiko korkea verenpaine olla seurausta yksinäisyydestä?
Kyllä voi. Stressihormonit kohoavat, jolloin sydän rasittuu ja verenpaine voi kohota. Lisäksi yksinäisyydessä eläessä terveelliset tavat saattavat jäädä toissijaisiksi altistaen kohonneelle paineelle (liikkumisen hiipuminen, mahdollisesti liiallinen alkoholin käyttäminen, huonontunut unen laatu, epäterveellinen ravitsemus jne).
