Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Työttömyys voi tutkimusten mukaan sairastuttaa – työtön Juho-Pekka kaipaa ihmiskontakteja ja rutiineja

33-vuotias Juho-Pekka juhlisti tuhannetta työttömyyspäiväänsä lokakuussa 2025.
33-vuotias Juho-Pekka juhlisti tuhannetta työttömyyspäiväänsä lokakuussa 2025.
Julkaistu 08.12.2025 08:15
Toimittajan kuva
Leo Kirjonen

leo.kirjonen@mtv.fi

Rutiinit helpottavat arkea ja suuri osa niistä liittyvät työelämään.

Elämä on täynnä asioita, jotka toistuvat samankaltaisina joka päivä. Niitä kutsutaan rutiineiksi.

Parhaimmillaan rutiinit syntyvät aina itsestään ja niitä voivat olla esimerkiksi heräämiseen ja aamutoimiin liittyvät asiat ja toimet tai vaikkapa koiran ulkoiluttaminen sekä aina tiettynä päivänä kaupassa käynti.

Rutiineja voi ajatella siten, että ne ovat valmiiksi opeteltuja ja hyväksi havaittuja suunnitelmia. Tämän hioutuneen suunnitelman ansioista aivojen ei joka kerta tarvitse miettiä kaikkia vaiheita ja tekemisten järjestystä.

Työterveyslaitos on julkaissut paljon materiaalia työssäkäyvien tueksi rutiineihin liittyen.

Lue myös: Yksinäisyys todella tappaa – näin suuret ovat erot

Tutkija Essi Kalliolahti kirjoittaa vuoden 2024 blogitekstissä, että moni esimerkiksi unohtaa työmatkan merkityksen kodin ja työpaikan välisenä fyysisenä ja psykologisena siirtymänä. Tuohon matkaan voi myös itse vaikuttaa miettimällä, millaisen rutiinin tilanteeseen luo.

Kyselytutkimusten tuloksista käy esimerkiksi ilmi, että lisääntynyt työmatkapyöräily tai -kävely kilometreinä oli yhteydessä pieniin myönteisiin muutoksiin sekä itse arvioidussa terveydentilassa että työkyvyssä.

Tilastokeskuksen mukaan niin miehet kuin naiset viettävät elämästään noin reilut 30 vuotta töissä ja reilut 50 vuotta muussa toiminnassa.

Työttömällä nämä puuttuvat

1000 päivää työttömänä – Asian ytimessä -dokumentissa Juho-Pekka Palomaa kertoo kaipaavansa työpaikan tuomia ihmiskontakteja sekä rutiineja.

– Kaipaan sitä, että lähtee kotoa jonnekin muualle. Tulee laitettua puhtaat vaatteet tai vaikka pyöräiltyä töihin. Kyllä sekin sellaista rutiinia tai rytmiä tuo päivään.

Asian ytimessä.doc – 1000 päivää työttömänä

Juho-Pekka on kolmekymppinen korkeasti koulutettu mies, joka ei saa töitä.

1000 päivää työttömänä näyttää työttömyyden raadollisuuden ja avaa, miltä tuntuu elää täysin työnantajien armoilla.

23:47Asian ytimessä.doc: 1000 päivää työttömänä

Dokumentin voi katsoa maksuttomilla MTV Katsomo -tunnuksilla.

THL:n tutkimukset osoittavat, että pitkittynyt työttömyys aiheuttaa monille kroonista stressiä, joka näkyy kohonneena kortisolitasona ja immuunijärjestelmän heikentymisenä. Keho on jatkuvassa hälytystilassa, mikä kuluttaa voimavaroja ja altistaa sekä fyysisille että psyykkisille sairauksille. 

Mieli Ry:n mukaan kodin ja oman arjen ulkopuolisessa toiminnassa mukana oleminen, kuten vapaaehtoistyö, erilaiset harrastukset tai mahdollisesti kouluttautuminen, kannattaa ja kartuttaa kokemusta. Tutut rutiinit auttavat pysymään kiinni arjessa.

Lue myös: Tutkimus: Yksinäisyys lisää dementiariskiä

Juho-Pekka avaa dokumentissa tunteita, joita liki kolmevuotinen työttömyys on tuonut mukanaan. 

– Tuntui vaan, että se kakka valuu niskaan, eikä mikään mennyt niin kuin oli suunnitellut ja kuvitellut, Juho-Pekka kertoo.

Vastoinkäymisistä huolimatta 33-vuotias mies pyrkii pitämään henkisestä ja fyysisestä kunnosta huolta.

– Liikunta ja kaverit on tosi tärkeässä roolissa siinä hyvinvoinnin osana tukena.

Lähetä vinkki!

Leo Kirjonen on yksi Asian ytimessä -dokkareiden tekijöistä. Kirjosta kiinnostaa etenkin ihmisten hyvinvointi, elämänmakuiset tarinat sekä yhteiskunta ja sen epäkohdat. 

Onko sinulla tarina kerrottavana, laita siitä viestiä!

leo.kirjonen@mtv.fi

Lisää aiheesta:

Työpaikka, parisuhde ja terveys – Juho-Pekka menetti kaiken lyhyessä ajassaHaittaako ADHD menestymistä työelämässä? Eva sai diagnoosin aikuisiällä – kertoo isoimman oivalluksensaKun sydämen paikalla on tyhjyys – yhä useampi suomalaismies ei löydä, mitä eniten haluaaYhä useampi on onneton kotonaan – erityisesti yksi ihmisryhmä herättää huoltaIskikö jo mökkihöperyys? Kuusi vinkkiä, joilla säilytät mielenterveytesi neljän seinän sisälläLääkäri: Yksinäisyys yhdistyy moniin terveysvaaroihin
Asian ytimessä.docTyöttömyysYhteiskuntaKotimaaYksinäisyysLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Asian ytimessä.doc
  • Eilen07:07
    Onnellisuus

    Miljonääri Sture Udd: Tämä tekee ihmisestä ikuisesti onnettoman

  • Eilen06:37
    Työttömyys

    Työpaikka, parisuhde ja terveys – Juho-Pekka menetti kaiken lyhyessä ajassa

  • 2.12.17:30
    Vappu Pimiä

    Yksi oleellinen ero kenraaliharjoituksissa ja livelähetyksessä: Vappu Pimiä paljastaa kenkärutiininsa

  • 2.12.12:44
    Vappu Pimiä

    Vappu Pimiä ensimmäisistä TTK-juonnoistaan: "Tuntuu, että jännitän tänä päivänä enemmän kuin silloin"

  • 1.12.19:45
    Vappu Pimiä

    Tällainen oli Vappu Pimiän viimeinen TTK-työpäivä – kurkista kulisseihin