Kysymys, jota autoilijat miettivät juuri nyt: Kannattaako kesärenkaat jo vaihtaa?
Autoliiton koulutuspäällikkö Teppo Vesalainen vastaa lukijoidemme liikenneturvallisuusaiheisiin kysymyksiin joka viikko. Lähetä oma kysymyksesi osoitteeseen autot@mtv.fi.
Kysymys: Mistä tietää, milloin on turvallista lähteä liikenteeseen kesärenkailla?
Vastaus: Päätös renkaanvaihdon ajankohdasta tulee tehdä vallitsevien olosuhteiden – ei kalenterin – mukaan.
Tieliikennelaissa todetaan talvirenkaiden käytöstä seuraavasti:
– Jos sää tai keli sitä edellyttää, marras-, joulu-, tammi-, helmi- ja maaliskuun aikana on käytettävä talvirenkaita.
Nastarenkaiden käyttöajan osalta on lakiin kirjattu, että nastarenkaita saa käyttää marraskuun alusta maaliskuun loppuun tai muulloinkin, jos sää tai keli sitä edellyttää – ja aika usein edellyttää.
Älä hötkyile
Täällä Etelä-Suomessa tiet ovat päivisin paikoitellen märkiä sulamisvesistä, ja yöllä lämpötila käy vielä useasti pakkasen puolella. Näin ollen ainakin varhain aamulla, myöhään illalla ja yöllä on olemassa suuri todennäköisyys tienpintojen jäätymiselle.
Siihen, milloin kesärenkaiden alle vaihtaminen on järkevää, vaikuttavat olennaisesti oma autonkäyttötarve ja liikkumistottumukset.
Jos on pakko ajaa aamulla, illalla tai yöllä, pitäisin vielä jonkin aikaa talvirenkaat alla. Samoin siinä tapauksessa, jos on tarkoitus lähteä johonkin pidemmälle reissulle. Vaikka Etelä-Suomessa kelit ovat keväiset, monessa Suomen kolkassa on vielä varsin talvista.
Kahden auton taloudessa voi toimia myös näin
Meillä on perheessä kaksi autoa, joissa molemmissa on nastarenkaat.
Nyt, kun vaimon kanssa molemmat teemme etätöitä koronan vuoksi, on harvoin sellaista tilannetta, että välttämättä tarvitsisimme molempia autoja samanaikaisesti.
Niinpä olen ajatellut, että vaihdan toiseen autoon kesärenkaat pääsiäisenä ja pidän toisessa vielä nastat. Näin voimme lyhyille matkoille tehdä autonvalinnan kelin mukaan.
Jos koronaa ei olisi ja kävisimme molemmat päivittäin autoilla töissä, pitäisin nastat alla vielä molemmissa niin kauan, kun sulamisvedet kastelevat tien pintoja ja yöllä käydään säännöllisesti pakkasen puolella.
Uusimmat
-
08:13
Florida-maalaaja Anton Lundell jäi vaille tulitukea – NHL-debyyttiä jahtaavat suomalaiset säväyttivät
-
08:09
Trumpia perheineen vaaditaan pois Trump Organizationin johdosta – ex-presidentti aikoo osallistua oikeudenkäyntiinsä
-
08:05
"Ikuinen palkkamonttu" on Orpon linjauksista pahin, linjaa hoitajajärjestö – puheenjohtajalta salamyhkäinen vastaus uusiin protestitoimiin
-
07:59
Taloyhtiöiden konkurssit kasvaneet tänä vuonna, mutta laki voi aiheuttaa ongelmia asukkaille: "Talo muuttuu asumiskelvottomaksi"
-
07:49
Rallikuskin kypärä uhkasi nousta päästä – tämä viikonlopun rämäpäisin kaasuttelu on nähtävä!
-
07:48
Tänään saatat nähdä hoitajalla mustan silmän hyvästä syystä: "Älä vedä meitä turpaan"
-
07:41
Medvedev uhoaa Venäjän mahdollisuudella iskeä Saksan maaperälle – MTV seuraa sotaa
-
07:20
Jari-Matti Latvala yllättyi dramaattisesta rallikäänteestä – humoristinen letkautus jatkosta
-
07:00
Salkkarit-tähti Axel Milliam palasi kansainvälisen elokuvan kuvauksista – yhtä kohtausta hiottiin jopa 10 tuntia: "Täysin eri maailma"
-
06:46
Ohjeistus hälytysajoneuvojen väistämisestä tuottaa hämmennystä – eräässä tilanteessa sitä ei palomestarin mukaan edes kannata noudattaa
-
06:30
Mystisyys Robert Heleniuksen dopingvyyhdin ympäriltä selvenee – manageri vahvistaa tiedot
-
06:28
Ukrainalainen Oleh, 22, iskee venäläisten niskaan henkensä kaupalla – näin toimii kuljetuskopteriin asennettu raketinheitinjärjestelmä
-
06:17
Nobel-viikko alkaa, katso aikataulu palkintojenjaosta
-
06:13
Näin toimivat Kotipizzan ja Nordean ilmastolaskurit – voiko yritysten ympäristöväitteisiin luottaa?
-
06:03
Yli 1 300 lähihoitajalla on riski joutua työkyvyttömyyseläkkeelle lähivuosina
-
06:02
Suomalaistähtien rallifiasko – Teemu Sunisen ulosajosta nostettiin esiin merkittäviä huomioita
-
05:56
Tilanne Kosovossa kärjistyi poliisin kuoltua väijytyksessä – paikalle 600 Nato-sotilasta
-
05:49
Lääkärikäyntien Kela-korvaus nousee kahdeksasta eurosta 30 euroon, hammaslääkärissä korvaus lähes kaksinkertaistuu
-
05:48
Kohtuuttoman pitkiksi venyneet rikosprosessit vaarantavat kansalaisten oikeusturvan – "Meidän oikeusvaltio on kriisissä"
-
05:46
Turkki kosti itsemurhaiskun Ankaraan – hyökkäsi ilmasta Pohjois-Irakin kurdialueille
-
Lataa lisää