BMW:n 5-sarjan nykyinen eli 6. sukupolvi koki juuri faceliftin, mutta tehdas valmistautuu jo seuraajan esittelyyn. Vuonna 2016 markkinoille odotettu 7. sukupolven malli on nähty ensimmäistä kertaa katutesteissä. Uudessa mallissa kiinnitetään entistä enemmän huomiota painonsäästöön ja auto tuleekin rakentumaan BMW:n uudelle pohjalevylle, jota tullaan käyttämään tulevaisuudessa myös 5-sarjan lisäksi 6- ja 7-sarjan malleissa.
Liikenteessä nähty testiyksilö oli varsin raskaasti naamioita, mutta kuvista näkee olemuksen olevan aikaisempaa sulavampi. Mallista on luvassa nykyisen sukupolven tyyliin sedan, farmari ja viisiovinen GT. Auto tulee luonnollisesti olemaan täynnä uusinta tekniikka, jota vielä tällä hetkellä testataan.
BMW:n perinteiden mukaisesti moottorivaihtoehdoiksi tulee 4- ja 6-sylinterisiä rivimoottoreita. Sekä bensa- että dieselvaihtoehdot koostuvat 2,0- ja 3,0-litraisista vaihtoehdoista, joiden lisäksi on huhuttu 1,5-litraisesta kolmisylinterisestä mallista. Nykyisestäkin mallista tuttu triplaturbodiesel tulee tarjoamaan lähes 400 hevosvoimaa kuin myös i8-hybridistä tuttu voimalinja. 4,4-litrainen V8 tulee ainakin yhdysvaltain markkinoille. Pienempien moottorivaihtoehtojen yhteyteen tulee kuusiportainen Getragin valmistama manuaalivaihteisto, kun tehokkaampien yhteydessä voima välitetään ZF:n uuden 9-portaisen automaatin kautta.
Malliston huipulle tulee legendaarinen M5-malli, jonka yhteyteen on ensimmäistä kertaa suunniteltu neliveto-optiota. Moottorina mallissa jatkaa nykyisestä tuttu 4,4-litrainen tuplaturbokasi, mutta taloudellisuutta on parannettu ja teho tulee nousemaan 600 hevosvoiman kieppeille.
Uusimmat
-
18:52
MTV seuraa: Leijonille etsitään finaalivastustajaa – Tshekki-konkari täräytti verkot tötterölle
-
18:52
Macronilta ja Scholzilta yli tunnin puhelu Putinille – yrittivät taivutella Venäjää tulitaukoon Ukrainassa
-
18:50
Rodeohärkä sai esityksestä tarpeekseen ja siirtyi näyttävin elein VIP-katsomoon: "Se hyppäsi aidan yli kuin gaselli konsanaan"
-
18:48
Sami Vatanen letkautti brutaalin heiton maalistaan – Leijonilla nyt todella harvinainen sauma MM-kotikisoissaan: ”Niin ainutlaatuista”
-
18:45
Kehuttu Leijonat-pakki joutui katsomoon – Jukka Jalonen kertoo, miksi
-
18:43
Tshekin supertähteä hakattiin heti kuin vierasta sikaa – nämä Kanadan tylyt otteet kostautuivat
-
18:41
MTV:n pitkäaikainen kirjeenvaihtaja Helena Petäistö vihittiin Oulun yliopiston kunniatohtoriksi
-
18:20
Sakari Pietilä joutui hautaamaan Miisa-tyttärensä alkuvuodesta: "Minulla on kauniita muistoja ja elän niiden kanssa"
-
18:15
Ferrari valtasi eturivin Monacossa, Red Bull -kuskin virhe päätti aika-ajot ennenaikaisesti – MTV seurasi
-
18:09
Dramaattinen päätös aika-ajoille! Leclerc ylivoimaisesti paalulle, Bottakselle karvas pettymys
-
18:05
Leijonien tähtihyökkääjä naulasi ällistyttävän komean osuman – tätä täydellisemmin ei voi enää sijoittaa: "Lähti hyvin kyllä"
-
18:04
Jukka Jalonen ärähti NHL:n suuntaan – "Täytyy olla aika onneton asiantuntija, jos ei ole nähnyt sitä"
-
17:31
Paraneeko ylipainoisen miehen hedelmällisyys laihduttamalla? Tutkimus selvitti
-
17:28
Leijonien NHL-tähti Miro Heiskanen sai jo kritiikkiä niskaansa – vastaus oli mitä mainioin: "Se on ollut itselleni sellainen juttu"
-
17:24
Huomasitko? Leijonien Sami Vatanen niitattiin sikamaisesti, "Mörkö" Anttilalla erikoinen tanssipartneri
-
17:22
Suomi finaaliin! Tampereella riemuittiin Suomen 4–3-voitosta USA:sta: "Voitolla yöhön"
-
17:10
Muonionjoen ja Tornionjoen tulvahuiput pian käsillä – jokien pinnat nousseet myös Etelä-Suomessa
-
17:04
Jukka Jalonen hehkuttaa Leijonien osoittamaa sitkeyttä – "Ei ole lasten leikkiä"
-
16:57
Ukraina: Länsimaiden aseapu saapunut, Putin sanoo olevansa valmis etsimään ratkaisuja ukrainalaisviljan viennistä – MTV seuraa sotaa
-
16:52
Ukrainan kipeästi tarvitsemat haupitsit ja meritorjuntaohjukset ovat saapuneet maahan
-
Lataa lisää