Jos jääkiekon Mestiksen tulevaisuuden näkymät näyttivät heikoilta jo ennen koronapandemian aiheuttamaa talousahdinkoa, on sen tilanne muuttunut suorastaan katastrofaaliseksi tämän kauden aikana.
Mestikseltä odotetaan keskiviikon kokoukseen esitystä siitä, miten opetus- ja kulttuuriministeriön sille ja Naisten Liigalle myöntämä reilun 649 000 euron avustus jaetaan seuroille. Kaikki tuki otetaan puoliammattilaissarjassa nöyränä vastaan, mutta se on samaan aikaan vain pieni osa siitä 2,7 miljoonan euron summasta, jonka kauden onnistunut järjestäminen vähintään vaatisi.
LUE MYÖS: Mestiksen uhkakuvat yhä ilmassa avustuspotista huolimatta: "Hintalappu vähintään 2,7 miljoonaa euroa"
Sarjaa ei ole pystytty pelaamaan marraskuun lopun jälkeen, eivätkä läheskään kaikki seurat ole MTV Urheilun tietojen mukaan edelleenkään varmoja siitä, haluavatko ne olla mukana kevään tynkäkaudella.
Tiistaina Savonlinnan Pallokerho päätti ensimmäisenä vetää töpselin seinästä. Seurassa oli jo noin kuukausi sitten päätetty, että tilaisuuden tullen se vetäytyy loppukauden peleistä. Mestiksessä tämä mahdollisuus kuitenkin avautui vasta viime viikolla, kun taas SM-liigassa päätös sarjasta pois jäämisestä ilman seuraamuksia tehtiin heti alkusyksystä.

