Sébastien Ogier otti Meksikon MM-rallissa sen, minkä monet jakoivat hänelle jo ennakkoon. Samalla Ogier ilmoitti olevansa sittenkin yksi vahva ehdokas vuoden 2023 maailmanmestariksi – jos ja kun hän vain itse niin haluaa, kirjoittaa MTV Urheilun Mikko Hyytiä.
LUE MYÖS: Tässä lentää "Taka airlines"! Toyotan japanilaiskuljettajalta nähtiin järisyttävä loikka Meksikon MM-rallin päätteeksi
LUE MYÖS: Näin lähellä ulosajoa Kalle Rovanperä kävi viimeisellä ek:lla – "Paska loppu viikonlopulle"
Kalle Rovanperä marssi viime vuonna maailmnmestariksi suorastaan näytöstyyliin. Toyotan suomalaistähti teki jotain, mitä ei ollut aiemmin nähty, ja kasvatti MM-johtoaan muihin täyden kauden ajaviin kuljettajiin nähden peräti kahdeksassa ensimmäisessä kilpailussa.
Elokuun alussa ajetun Suomen MM-rallin jälkeen Rovanperän MM-johto oli muhkeimmillaan 94 pistettä, ja kaksi kuukautta myöhemmin Uudessa-Seelannissa hän kirjoitti nimensä historiaan kaikkien aikojen nuorimpana mestarina.
Jo ennen tämän kauden alkua oli tiedossa, että mestaruuden uusiminen tulisi Rovanperän tapauksessa olemaan huomattavasti kovemman työn takana. Varsinkin Hyundain mutta myös hankkineen M-Sportin uumoiltiin olevan suorituskyvyltään paljon lähempänä Toyotaa kuin vuosi sitten.


