MTV Urheilun maastohiihtoasiantuntija Jari Isometsä kehuu Johanna Matintalon suoritusta Tour de Skin avanneessa Val Müstairin vapaan hiihtotavan sprintissä. Kerttu Niskanen tuotti puolestaan pettymyksen, vaikkei häneltä sprintistä paljon odotettukaan. Isometsä arvioi nähtyyn yhtä yhteistä syytä.
Naisissa kolme suomalaista eteni karsinnasta erävaiheeseen, jossa kunkin tie katkesi heti kättelyssä. Johanna Matintalo, Jasmi Joensuu ja Krista Pärmäkoski hiihtivät järjestyksessä sijoille 19–21.
– Suomalaisittain ei mennyt kauhean hyvin. Poissaolijoista on sinällään turha puhua, mutta jos ajatellaan, että Norja olisi ollut normaalilla joukkueellaan mukana, olisi voitu laskea naisten puolella kuudesta seitsemään norjalaista eteen. Sijoitukset olisivat olleet vielä aika paljon huonompia, Isometsä summaa.
LUE MYÖS: Yksi Tour de Skin ennakkosuosikeista romahti heti avausmatkalla: "Haluan vain unohtaa tämän"
Tour-ensikertalainen Jasmi Joensuu ylsi uransa parhaaseen maailmancup-sijoitukseen ja oli 20:s, mistä Isometsä antaa hänelle puhtaat paperit. Isometsän kehuma päivän paras suomalainen, 19:nneksi sivakoinut Matintalo ylsi puolestaan ensimmäisille vapaan hiihtotavan pisteilleen.
– Matintalon hiihtäminen näytti ihan hyvältä. Hän on kuitenkin perinteisen hiihtäjä, joka on menestynyt siinä paremmin kuin vapaalla.

