Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kerrankin ajossa räväyttävä Toyota, yksi toive kuitenkin olisi…

Julkaistu 25.11.2016 16:36
Toimittajan kuva

Vesa Eskola

toimitus@teknavi.fi

Silmä on ehtinyt jo tottua Toyotan räväkän kompaktin crossoverin muotoihin useammassakin autonäyttelyssä, mutta kadulla muun liikenteen seassa C-HR näyttää edelleen ufolta. Erinomaista! Maailmassa on jo liikaa tylsiä autoja…

Auton villit muodot myös hämäävät katsojan silmiä. C-HR näyttää kokoistaan pienemmältä. Tämä johtuu ainakin osittain siitä, että ihminen hakee luonnostaan vertailukohtaa kaikelle näkemälleen, eikä C-HR:ää voi olla vertaamatta Nissan Jukeen. Kokonsa puolesta C-HR on kuitenkin lähes Qashqain kokoinen.

Pääsimme koeajamaan C-HR-uutuutta tällä viikolla Madridissa. Ensintuntuman perusteella CH-R yllättää villien muotojen lisäksi myös ajossa. Sen alakerta on rakennettu varsin toimivaksi, menossa ei ole niin monelle Toyotalle tyypillistä pintakovuutta. Myös ohjaus yllättää positiivisesti. Tätä autoa on hienosäädetty toden teolla Euroopassa, koska iso osa C-HR:n ostajista tulee olemaan eurooppalaisia.

Siksi on hieman sääli, että auton voimalinjat eivät vastaa täysin ulkonäön autolle luomia odotuksia. Hinnat alkaen (26 492 €) versio on Aurisista tuttu 1,2-litrainen bensaturbo, joka on ihan kelvollinen kone, muttei tarjoa erityisen urheilullista kyytiä. Tarjolla on sekä manuaali että automaatti, ja myös nelivetoinen versio on tarjolla. Se jäänee tosin marginaalituotteeksi, sillä valtaosa valinnee autonsa etuvetoisena hybridiä.

Hybridissä voimalinja muodostuu 1,8-litraisesta bensakoneesta, pienestä sähkömoottorista sekä näiden yhteydessä olevasta CVT-automaatista. Voimalinja on siis sama kuin tuoreimmassa Priuksessa. Myös auton pohjalevy on sama, mutta C-HR:ää on viritetty paremman ajonautinnon tarjoavaksi. Hybridin hinnat alkavat 30 775 eurosta.

Kaikki olisi siis kohdallaan, jos konepellin alle saisi vielä yhden moottoriversion. Toivelistalla olisi riittävän vahva bensaturbo käsivaihteistolla. Silloin C-HR olisi kokonaispakettina vieläkin houkuttelevampi.

Lisää aiheesta:

Ensituntuma: BMW X2 – raskaan taakan kantajaKoeajossa Toyotan päitä kääntävä hybridi-crossoverEnsituntuma: Sirompi maasturi-coupé Mersun tapaanKoeajo: Jaguarin ensimmäinen maasturi ei pelkää liata helmojaanTämä uusi maasturi on räväkkä ilmestys – etenkin ToyotaksiSeat Ateca: vihdoinkin uutuus suosikkiluokkaan
ToyotaAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Toyota
  • 12.9.17:59
    Takaisinkutsut

    Toyotalla mittava takaisinkutsu Suomessa

  • 18.8.17:27
    Auton ostaminen

    Tarve vain puolikkaalle Toyotalle? Huutokauppailmoitus hämmentää

  • 10.6.11:02
    MM-ralli

    Toyotan ylivoima sokaisee – Jari-Matti Latvala teki osuvan huomion: "Kyllä he haluavat meidät lyödä"

  • 14.2.21:19
    MM-ralli

    Kalle Rovanperän napakka kommentti käynnisti spekuloinnin

  • 11.1.17:02
    F1

    Toyota-pomolta herkullinen F1-paljastus