Kalle Rovanperän vaikeudet rallin MM-sarjassa tänä vuonna käyttöön otettujen uusien renkaiden kanssa vetävät Hankook-pomon mietteliääksi.
MAINOS
MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!Japanin MM-ralli 6.–9.11.
Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.
Rovanperä on ollut suorasanainen ongelmistaan korealaisvalmistajan renkaiden kanssa. Asia nousi jälleen esiin Viron MM-rallissa, jonka olisi pitänyt olla suomalaisen vahvimpia koko kalenterissa.
Rovanperä oli kuitenkin läpi viikonlopun vaisu ja sijoittui vasta neljänneksi. Ratkaisua ongelmiin ei vain tunnu löytyvän.
Dirtfish-sivuston haastattelema Hankookin moottoriurheilujohtaja Manfred Sandbichler ei osaa antaa vastausta sille, miksi MM-sarjan nopeimmaksi luonnehditulla kuskilla on vaikeuksia löytää luottoa renkaisiin, mutta muut tuntuvat olevan sinut niiden kanssa.
