Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Jukurien koronatartunnat saivat SM-liigan toimitusjohtajan mietteliääksi – voitaisiinko Suomessa pelata NHL:n kaltaisessa kuplassa?

Jarno Kuusinen / AOP
Julkaistu 08.09.2020 19:53

MTV URHEILU – STT

Kotimaan jääkiekkokentälle kantautui tiistaina huolestuttavia uutisia Mikkelistä. Jukurien alle 20-vuotiaiden joukkueen koronatapaukset levisivät myös mikkeliläisten liigajoukkueeseen, joka asetettiin 14 päivän karanteeniin vain reilu kolme viikkoa ennen Liiga-kauden alkua.

Jukurien edustusjoukkueessa ja A-nuorten joukkueessa todettiin tiistaina yhteensä 17 tartuntaa. Maanantaina seura ilmoitti kolmen juniorin saaneen tartunnan. Liigan on määrä alkaa 1. lokakuuta.

LUE MYÖS: Koronavirus ajoi Mikkelin Jukurit ahdinkoon, koko joukkueen karanteeni pilaa SM-liiga-kauteen valmistautumisen – "Takamatkalta lähdetään" 

Sarjan toimistolla suhtauduttiin vakavuudella Etelä-Savosta kantautuneeseen uutiseen.

– Onneksi tämä päivä ei vielä tarkoita sitä, että meidän olisi ryhdyttävä toimenpiteisiin otteluohjelmassa. Mutta kyllähän tämä kova muistutus on siitä, millaisia aikoja me elämme, Liigan toimitusjohtaja Riku Kallioniemi sanoi STT:lle.

– Tämä osoittaa, että täytyy olla todella tarkkana. Ja vaikka ollaan tarkkanakin, täytyy varautua siihen, että tämänkaltaisia asioita saatetaan joutua käsittelemään sarja-alun jälkeenkin.

Kallioniemen mukaan Liiga on varautunut ottelusiirtoihin, jos tartuntatapauksia ilmenisi Liiga-joukkueessa kauden aikana. Täydet 60 kierrosta kattava runkosarjakalenteri on toisaalta tiivis, joten useamman joukkueen viikkoja kestävä ottelutauko olisi todennäköisesti ongelmallista.

– Joka tapauksessa teemme kaikkemme, että saamme sarjan pelattua.

KooKoossa altistuneita

Jääkiekon liigaseuroissa edustusjoukkueen ja nuorisojoukkueiden yhteiset harjoitukset ovat arkipäivää, kuten myös pelaajaliikenne joukkueiden välillä. Kallioniemen mukaan Liigan pitää jatkossa miettiä, miten edustusjoukkueiden ja nuorisojoukkueiden yhteistoiminta voidaan toteuttaa.

– Tämä on varmasti yksi asia, joka otetaan seurojen kanssa keskusteluun, että kuinka se asia kannattaisi jatkossa miettiä.

Jukurien koronarypäs on ulottunut myös Kouvolaan ja KooKoon liigaseuraan. Jukurien A-nuorten joukkue kohtasi nuorten SM-sarjan vierasotteluissa viime viikon perjantaina HPK:n ja lauantaina KooKoon.

KooKoo ilmoitti tiistaina, että kaksi sen liigajoukkueen pelaajaa oli saanut altistuksen vietettyään vapaa-aikaa Jukurien A-nuorten pelaajan kanssa, joka oli sairastunut koronavirukseen. KooKoon A-nuorten joukkue asetettiin tiistaina karanteeniin.

Kupla "kohtuullisen mahdoton"

Esimerkiksi Pohjois-Amerikan urheilusarjoissa tartunnat on pystytty nitistämään järjestämällä ottelut eristyksissä muusta maailmasta.

Jättiläisliigat painivat toisaalta eri taloussarjassa kuin kotimaan suosituin urheilusarja. Kallioniemi muistuttaa myös "kuplapelaamisen" inhimillisistä tekijöistä.

– Sanotaan näin, että kyllä me varmaan löytäisimme hallit ja hotellit, jotka voisimme varata käyttöön pitkäksi aikaa. Mutta kohtuullisen mahdottomana pitäisin, että pelaajat tai kuka tahansa meistä olisi valmiina elämään vaikka syyskuusta toukokuuhun kuplassa, tapaamatta perhettämme, Kallioniemi sanoi.

– Minä en ole se, joka alkaa ainakaan ajamaan sitä asiaa, että ensimmäiset kahdeksan kuukautta ollaan poissa perheittemme luota ja pelataan jääkiekkoa.

Lisää aiheesta:

SM-liigassa suunnitteilla radikaali varautumistoimi: Jos seura ei kestä koronaa, kauden voi keskeyttää ja Liigaan saa palata ensi vuonnaSuunnitelma on tässä: näin yleisö pääsee SM-liiga-otteluihin kauden alussa – liiga reagoi kovin ottein seuroissa levinneeseen tautiryppääseenKaranteeniin asetetun HPK:n uusi päävalmentaja vaikean haasteen edessä – "Meillä oli hyvä meininki lähdössä, ja nyt se stopattiin"Koronavirus ajoi Mikkelin Jukurit ahdinkoon, koko joukkueen karanteeni pilaa SM-liiga-kauteen valmistautumisen – "Takamatkalta lähdetään" SM-liigapomo ripittää sooloilevia seuroja – "Huolestuttavaa toimintaa, pitäisi näyttää esimerkkiä eikä rikkoa yhteisiä pelisääntöjä"SM-liigapomo uskoo seurojen selviävän ilman konkursseja – kovat ajat silti edessä: "Kassatilanne erittäin heikko"
LiigaJääkiekkoJukuritKooKooUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 13:48
    Jääkiekko

    Kärpät kyntää! Nyt tulee suoraa tekstiä seuran sisältä

  • 08:30
    HIFK

    Miksi HIFK antaa Ville Peltosen odottaa? Syy saattaa olla Jokerit

  • 06:00
    Jokerit

    Jokereilta hurjaa puhetta – miljoonia pöytään SM-liigassa

  • Eilen19:22
    NHL

    Suomalaislupaukselle kutsu NHL:ään

  • Eilen14:19
    Jääkiekko

    SM-liiga tilitti kohusarjasta – nyt tulee ison pomon puheille huutia: "Aika erikoista"