Oliver Solberg aikoi laittaa jalalla koreasti Viron MM-rallin voittonsa jälkeen.
MAINOS
MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!Suomen MM-ralli 31.7.–3.8.
Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.
Alkukauden Toyotan Rally2-autolla ajanut Solberg, 23, yllätti Virossa kaikki. Hän oli viikonlopun nopein kuljettaja ensiesiintymisessään japanilaismerkin ykkösautolla.
Lue myös: Juha Kankkunen avasi Oliver Solbergin salaisuuden – piikikästä huumoria Toyotan tähtikuskeista
Esitys sai kehuja myös Toyotan tallipomon virkaa hoitaneelta Juha Kankkuselta. Ruotsalaiskuski suitsutti puolestaan nelinkertaisen maailmanmestarin panosta ihmevoitossa.
– Juha on ollut sankarini lapsuudestani saakka. Olen aina ihaillut häntä isäni (Petter Solberg) kanssa. Hän on maailman coolein äijä, Solberg ylisti palkintojuhlissa.
– Hän antoi minulle valtavasti tukea läpi tämän viikonlopun, piti minut rauhallisena ja kertoi minulle, mitä tehdä. Minä vain sanoin hänelle, että "kyllä Juha, yritän parhaani", ruotsalaiskuski kertasi naureskellen.
Lue myös: Kommentti: MM-rallissa eteen perverssi tilanne – Sami Pajarin jaarittelu hämmästyttää
Kankkunen on kuluvalla kaudella hoitanut Toyotan tiimipomon tehtäviä, kun Jari-Matti Latvala on ollut omissa kisakiireissään. Ajatus voittojuhlista Kankkusen kanssa oli Solbergille utopistinen.
– Juhlimme tänä iltana, ja minä tanssin Juhan kanssa tanssilattialla, Solberg summasi.
Lue myös: Jari-Matti Latvala paljasti "maailman parhaan paikan"
MM-sarja jatkuu Suomen osakilpailulla jo ensi viikolla. Siellä Solberg palaa Rally2-auton rattiin.
3:28Oliver Solberg sensaatiomaiseen voittoon Virossa! Maailmanmestari-isä heti onnittelemassa.