Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Joukkoampuminen herätti keskustelun Tshekissä: Pitäisikö aselupia peruuttaa mielenterveysongelmien takia?

1:20Silminnäkijä Prahan joukkoampumisesta: "En olisi uskonut, että tällaista tapahtuu Prahassa"Silminnäkijä kertoo Prahan joukkoampumisesta: "En olisi uskonut, että tällaista tapahtuu"
Julkaistu 22.12.2023 16:39

MTV UUTISET – STT

Torstaina tapahtunut joukkoampuminen herättää Tshekissä keskustelua tarpeesta peruuttaa aselupia luvanhaltijoiden mielenterveysongelmien takia, sanoo Suomen Prahan-suurlähetystön edustuston päällikkö.

Prahan yliopiston torstaisen joukkoampumisen uhrien joukossa ei ole suomalaisia, kertoi edustuston päällikkö Pasi Tuominen Suomen Prahan-suurlähetystöstä STT:lle perjantaina.

Joukkoampumisessa kuoli yhteensä 14 ihmistä, mukaan luettuna epäilty ampuja. Lisäksi ampumisessa haavoittui 25. Heidän joukossaan oli kolme ulkomaalaista, joista kaksi Arabiemiraateista ja yksi Hollannista.

Lue myös: Prahan yliopistoampujan uskotaan olevan myös viimeviikkoisen kaksoissurman takana – mies ja vauva surmattiin

Tuominen uskoo, että ampuminen herättää Tshekissä keskustelua tarpeesta peruuttaa aselupia luvanhaltijoiden mielenterveysongelmien takia.

–  Tämä on sen luokan kansallinen tragedia, että keskustelu tästä jatkuu varmasti myös poliittisella tasolla, mutta vielä ei ole siihen aika. Nyt on aika surra uhreja ja auttaa heitä, jotka ovat loukkaantuneet, Tuominen sanoi.

Lue myös: CNN: Prahan epäillyllä ampujalla oli aseenkantolupa ja useita aseita

Tshekin hallitus on julistanut maahan lauantaiksi suruajan. Liput lasketaan tuolloin virallisissa rakennuksissa puolitankoon ja puoliltapäivin vietetään minuutin pituista hiljaista hetkeä.

Tuomisen mukaan useat edustustot, mukaan lukien Suomen Prahan-suurlähetystö, osallistuvat suruliputukseen jo perjantaina.

Lue myös: Terrorismin uhka on kasvanut Euroopassa – uskaltaako jouluna matkustaa?

Lue myös nämä Prahan joukkoampumiseen liittyvät artikkelit:

  • Kauhun hetket Prahassa: Jacob kasasi tuoleja luokkahuoneensa eteen estääkseen yliopistoampujan pääsyn sisälle
  • Suomen-Tshekin suurlähettiläs kommentoi Prahan joukkoampumista: Samassa tiedekunnassa suomalainen opiskelija ja opettaja

0:53Video näyttää, kuinka poliisi toimi Prahan yliopiston joukkoammunnassaVideo näyttää, kuinka poliisi toimi Prahan yliopiston joukkoammunnassa

Lisää aiheesta:

Näin Vantaan kouluampumisesta on uutisoitu maailmallaKauhun hetket Prahassa: Jacob kasasi tuoleja luokkahuoneensa eteen estääkseen yliopistoampujan pääsyn sisällePrahan yliopistoampujan uskotaan olevan myös viimeviikkoisen kaksoissurman takana – mies ja vauva surmattiinCNN: Prahan epäillyllä ampujalla oli aseenkantolupa ja useita aseitaSuomen-Tshekin suurlähettiläs kommentoi Prahan joukkoampumista: Samassa tiedekunnassa suomalainen opiskelija ja opettajaSyrjäinen tshekkiläiskaupunki järkyttyi joukkoammuskelusta – Suomen paikallinen kunniakonsuli: "Ihmiset ovat shokissa"
JoukkoampuminenAmpuma-aseetAseetMielenterveysTshekkiKuolemantapauksetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Joukkoampuminen
  • 7.2.12:17
    Ruotsi

    Ruotsi rajoittaa puoliautomaattiaseiden saatavuutta

  • 5.2.18:17
    Ruotsi

    Kuningaspari kunnioitti Ruotsin kouluampumisen uhrien muistoa, koko maassa liput puolitangossa

  • 1.1.15:47
    Yhdysvallat

    New Orleansissa ajettu väkijoukkoon: Ainakin 10 kuollut ja 30 loukkaantunut – kahta poliisia ammuttiin

  • 24.10.202410:47
    Vantaan kouluampuminen

    Viertolan kouluampuminen: Sankariopettaja ei tiennyt pojan ampuneen oppilaita

  • 24.10.202405:21
    Vantaan kouluampuminen

    Poliisin on määrä tiedottaa Viertolan kouluampumisen tutkinnan valmistumisesta